W dniach 26-28 czerwca zapraszamy wszystkich czytelników do Wrocławia na Dni Fantastyki 2015, podczas których po raz drugi odbędzie się Ogólnopolski Zlot Fanów “Gry o tron”, organizowany przez połączone siły Westeros.pl oraz forum Ogień i Lód. Poniżej znajdziecie listę punktów programu, które zostaną dla Was przygotowane.

piątek, 26 czerwca

godz. 16.00-18.00

Skałosz Milczanowski – Dlaczego kochamy Tyriona i nienawidzimy Joffreya, czyli bohaterowie „Pieśni Lodu i Ognia”

„Pieśń Lodu i Ognia” obfituje w zróżnicowanych bohaterów. Jednym kibicujemy, innych nie lubimy. Których zaliczasz do której kategorii i dlaczego? Chcesz nam powiedzieć, jak bardzo nienawidzisz Cersei? Od zawsze pragnąłeś podzielić się swoim uwielbieniem względem Aryi? Zapraszam na najlepszą dyskusję o bohaterach Westeros.

godz. 18.00-19.00

Szymon Skrzecz – Konkurs Albo się wie, albo się nie wie

Druga edycja quizu wiedzy z „Pieśni Lodu i Ognia” i serialu „Gra o Tron”.

godz. 19.00-21.00

Co dalej z Grą o tron? – panel dyskusyjny

Połączone siły redakcji piesnloduiognia.pl oraz westeros.pl porozmawiają o tym, co czeka bohaterów w „Wichrach zimy” oraz czego mogą się spodziewać widzowie po szóstym sezonie „Gry o tron”. Odpowiedź „wszystkiego” nasuwa się sama, ale postaramy się rozłożyć ją na czynniki pierwsze.

sobota, 27 czerwca

godz. 10.00-11.00

Marcin „Martin” Pawełczyk – Dlaczego pokochałem Sansę Stark?

Sansa Stark jest postacią budzącą skrajne oceny. Od : naiwna, skrajnie głupia i nudna, do zdecydowanie bardziej pozytywnych. Ja, nie od razu, ale pokochałem ją. Za co? O tym na prelekcji. :-)

godz. 11.00-13.00

Bartosz „V” Piotrowski – KONKURS: Valar morghulis, czyli wiedzówka książkowo-serialowa

Jaki jest herb Hightowerów? Kim był Aerys II dla Aegona V? Jaką bitwę przegrał Robert Baratheon? To tylko łatwiejsze z pytań z sagi George`a R.R. Martina. Przyjdź i zobacz, ile tak naprawdę wiesz.

godz. 13.00-14.00

Justyna Iwaniszczuk i Mateusz Pniewski, KN Badaczy Kultury Popularnej „Matriks” – Women on Thrones. Rozkład patriarchalnego porządku w uniwersum Gry o tron.

Zapraszamy na wędrówkę po wielkich modelach-konstruktach świata Pieśni Lodu i Ognia. Zatrzymamy się przy modelu surowego ale sprawiedliwego Ojca, który jest gwarantem społecznego i kosmicznego porządku, ale którego w Westeros najwyraźniej… nie ma. Czy w takim wypadku możliwy jest ład w patriarchalnym świecie prozy Martina? Czy może dominującymi wzorcami stały się bogini-Matka i postaci kobiece?

godz. 14.00-15.00

Tomasz „Lord Dowódca” Nowakowski – Humor z Westeros

Admin największego polskiego fanpage`a „Ubieram się na czarno, bo jestem z Nocnej Straży” pokaże wam najlepsze internetowe memy (w tym również swoje) oraz odpowie na wasze ewentualne pytania odnośnie prowadzenia strony.

godz. 15.00-17.00 przerwa

godz. 17.00-18.00

Luiza Maćkowiak, Bartłomiej „Robin Blackett” Skałbania – George`a R.R Martina zabawa z konwencją

Autor Pieśni Lodu i Ognia nieustannie trzyma czytelnika w napięciu co do losów bohaterów. Równie brutalnie traktuje konwencje literackie. W świecie Westeros nikt i nic nie jest bezpieczne.

godz. 18.00-19.00

Anna „Czeko” Dymarczyk – Królowe w Pieśni Lodu i Ognia

Daenerys, Cersei, Margaery, Selyse i Jeyne Westerling. Królowe Westeros w większości przypadków są silnymi kobietami, starającymi się o powiększanie swoich wpływów w męskim świecie. Jak działają? Jak reagują na porażki? Co je łączy, a co dzieli? Czy mają jakieś odpowiedniki w naszym świecie? Przeprowadzając bardziej literacką analizę PLiO, postaram się odpowiedzieć na te i inne pytania.

godz. 19.00-21.00

Teorie spiskowe w Pieśni Lodu i Ognia – panel

Połączone siły redakcji westeros.pl oraz piesnloduiognia.pl zaprezentują teorie, wymyślone przez fanów twórczości Martina. Opowiemy i o teoriach funkcjonujących w fandomie od lat i o pomysłach zupełnie nowych. O teoriach szalonych, z pozoru kompletnie oderwanych od rzeczywistości, a także o tych, których prawdopodobieństwo jest niemal pewne.

Dodatkowo, poza programem zlotu, odbędą się trzy atrakcje związane z serią. Są to:

– w sobotę od godz. 14.00 mój larp w klimatach “Pieśni Lodu i Ognia” – Wesele

Mija kilkanaście lat od Buntu Roberta i obalenia dynastii Targeryenów. Pod panowaniem Roberta Baratheona Siedem Królestw przeżywa ciężki okres. Lordowie muszą zawiązywać sojusze, aby radzić sobie z trudnościami. A jak wiadomo, sojusze zwykle pieczętuje się małżeństwem.

– w sobotę o godz. 17.00 spotkanie poświęcone polskiej edycji „Gra o tron RPG”, organizowane przez wydawnictwo Fajne RPG i Simona Zacka

A Song of Ice and Fire Roleplaying – Gra o Tron RPG. Pieśni Lodu i Ognia” George`a R. R. Martina nie można odmówić popularności, która od czasu powstania serialu HBO „Gra o Tron” tylko rośnie. Wielu fanów tego uniwersum z pewnością chętnie wcieliłoby się w mieszkańców Westeros, i wzięło udział w wielkich bitwach, mrocznych intrygach czy emocjonujących pojedynkach.

– w sobotę o godz. 22.00 pokaz krótkiego filmu z planu 5. sezonu serialu

Więcej informacji odnośnie całego konwentu, w tym pełen program, znajdziecie na jego oficjalnej stronie.