Po rocznej przerwie wraz z początkiem nowego sezonu wracamy do omawiania odcinków.

Arya

Pierwsze minuty to zdecydowanie najlepszy moment odcinka. Arya po zabiciu Waldera Freya przybiera jego twarz i urządza kolejną ucztę w Bliźniakach. Podobnie jak wcześniej uczestniczą w niej najważniejsi członkowie rodu – są wszyscy, którzy przyczynili się do Krwawych Godów, a na tym Aryi najbardziej zależało. Freyowie nie spodziewają się, że wznoszą toast zatrutym winem. Arya oszczędza tylko niewinne kobiety, a jednej z nich oznajmia, że Północ pamięta i ma to powtórzyć wszystkim, którzy będą chcieli wiedzieć, co stało się z rodem Freyów.

arya

Po opuszczeniu Bliźniaków młoda Starkówna zmierza na południe, by pozbyć się Cersei – kolejnej osoby ze swojej listy. Po drodze w lesie spotyka kilku żołnierzy Lannisterów, których zadaniem jest ustabilizowanie sytuacji w Dorzeczu po śmierci Freyów. Jednego z nich odgrywa Ed Sheeran. Piosenkarz miał pojawić się już we wcześniejszym sezonie (na jego udziale bardzo zależało właśnie Maisie Williams), ale terminy nagrań kolidowały z jego trasami koncertowymi. W końcu udało mu się zagrać epizodyczną rolę i nie zobaczymy go już więcej w tym sezonie. Grana przez niego postać wykonuje znaną z sagi pieśń Symona Srebrnego Języka – “Hands of Gold”. Utwór ten opowiada o Tyrionie i Shae.

Jechał przez miejskie ulice
ze wzgórza na wysokości.
Po bruku, przez kręte zaułki
jechał do kobiecej czułości.

Była jego skarbem sekretnym
jego wstydem i nadzieją ratunku.
A twierdza i łańcuch były niczym
wobec jej pocałunków.

Refren:
Bo od złotych dłoni zawsze chłodem wionie, a dotyk
kobiety jest ciepły…

Bran i biali wędrowcy

Do Czarnego Zamku docierają Bran i Meera Reed. Edd Cierpiętnik – nowy Lord Dowódca Nocnej Straży – z początku nie ufa im, jednak Bran wspomina jego walkę z Innymi w Hardhome i na Pięści Pierwszych Ludzi. Wtedy Edd wpuszcza ich do zamku. Pamiętajmy, że Mur nie jest tylko fizyczną przeszkodą dla białych wędrowców – chroni go także magia, która uniemożliwia im przejście. Czy znamię pozostawione przez Nocnego Króla na ręce Brana będzie miało teraz jakiś wpływ na te zaklęcia ochronne? Ponadto zdolności Starka mogą pozwolić Nocnej Straży na śledzenie poczynań białych wędrowców. Może on także za pomocą swych wizji ujrzeć przeszłość i odkryć tam odpowiedzi na takie pytania jak pochodzenie Jona Snowa (wtedy wystarczy tylko jeden kruk do Winterfell). Jest to prawdopodobne przypuszczenie, ponieważ w materiałach promocyjnych widzimy zdjęcia Jona Snowa przy grobie jego matki, Lyanny Stark – bo cóż innego mogłoby go skłonić, by zejść do krypt?

z11

W jednej z krótkich scen widzimy także Nocnego Króla z armią umarłych, a w jej szeregach podążają także olbrzymy, co jest dodatkowym zagrożeniem.

Królewska Przystań

Z rozmowy Cersei i Jaimego wynika, że nie rozumieją się oni jak dawniej. Na wielkiej mapie Westeros namalowanej na jednym z dziedzińców omawiają sprawy polityczne, z których dowiadujemy się, że Lannisterów otaczają sami wrogowie.

incest

Cersei udowadnia jednak, że nauczyła się czegoś od ojca i zaprasza do stolicy Eurona Greyjoya i jego flotę, która ma otworzyć ich drogę do zwycięstwa i pokonania wrogów. Nowy król Żelaznych Wysp przypływa do stolicy, by złożyć władczyni Siedmiu Królestw propozycję ślubu, co nie podoba się Jaimemu. W trakcie rozmowy wypominają sobie poprzednie konflikty – chodzi tu o pierwszą rebelię Greyjoyów, która zaczęła się kilkanaście lat temu od spalenia w Lannisporcie zakotwiczonych statków Lannisterów. Królobójca pamięta też swój atak na Pyke, gdzie m.in. razem z Jorahem Mormontem i Thorosem z Myr zakończyli bunt żelaznych ludzi. Przypomnijmy, że to także właśnie wtedy Eddard Stark wziął Theona na zakładnika i swojego wychowanka. Cersei odmawia Euronowi, po czym ten zapowiada, że powróci dla niej z darem. W oficjalnym opisie trzeciego odcinka czytamy, że “Cersei returns a gift”, co możemy przetłumaczyć na dwa sposoby: “Cersei odwzajemnia podarunek” lub raczej “Cersei zwraca podarunek” – jedno jest pewne, Euron przywiezie dar królowej Westeros. Co nim będzie?

Winterfell

Jon zbiera wszystkich lordów i przygotowuje się do walki z największym zagrożeniem – białymi wędrowcami. Podczas narady wyraźnie widać różnicę zdań między Sansą a Jonem, czemu przygląda się Littlefinger i widzi podłoże do swoich kolejnych intryg.

Lyanna-Mormont

Z opisu kolejnego odcinka dowiadujemy się, że Jon będzie musiał zmierzyć się z buntem, więc zalążek konfliktu ukazany w tym odcinku ulegnie eskalacji w następnym. Król Północy postanawia zmobilizować wszystkie siły – od 10 do 60 roku życia, bez względu na płeć. Ponadto każe odnowić przysięgę przez Karstarków i Umberów, którzy w trakcie panowania Boltona stali po jego stronie. Do Winterfell przylatuje także kruk z listem nakazującym uznanie Cersei jako królowej. Jon bagatelizuje tę wiadomość i dalej skupia się wyłącznie na wojnie z Innymi.

Stare Miasto

Sam pobiera nauki w Cytadeli. Większość jego obowiązków nie jest związana z nauką, lecz ze sprzątaniem i szorowaniem brudnych nocników. Nocami jednak stara się nadrabiać zaległości czytając książki i cały czas zbierając informacje o walce z Innymi. Uczestniczy także w sekcjach zwłok z arcymaestrem (granego przez nowego aktora – Jima Broadbenta). Pomimo jego wielkich starań nie ma on dostępu do odpowiednich lektur, które musi wykradać nocą z biblioteki. Z jednej z nich dowiaduje się, że na Smoczej Skale znajdują się złoża obsydianu – materiału potrzebnego do walki z białymi wędrowcami. Szybko postanawia poinformować o tym Jona i wysyła mu kruka. Co ciekawe – przeglądając księgę widzimy na jednej ze stron sztylet, którym próbowano zabić Brana w pierwszym sezonie, a który następnie trafił do Litllefingera.

nóż

Obecnie sztylet ten możemy oglądać przy boku Aryi na zdjęciach promujących 7. sezon.

arya-cover

Z wątku Sama dowiadujemy się także, że do Cytadeli przybył chory na szarą łuszczycę Jorah Mormont. Najprawdopodobniej szuka on tu lekarstwa na tę chorobę i cały czas myśli o Daenerys Targaryen.

jorah

Ogar i Bractwo bez chorągwi

Sandor Clegane razem z Thorosem z Myr i Bericiem Dondarrionem i resztą ich towarzyszy zmierza na północ. Udają się tam, by walczyć z Innymi. Warto wspomnieć, że w trzecim sezonie Beric walczył z Ogarem, a aktualnie jedzie z nim ramię w ramię. Cała grupa zatrzymuje się w opuszczonym gospodarstwie – pomimo, że Ogar początkowo wzbrania się przed zostaniem tam na noc. Znajdują tam ciała gospodarza i jego córki. Dlaczego Sandor nie chciał zatrzymać się tam i z pewnością powiedział, że w domu nie znajdą jedzenia? Ponieważ był tam wcześniej. W trzecim odcinku 4. sezonu Ogar i Arya przyjmują gościnę farmera i jego córki, a następnie Clegane kradnie im pieniądze, skazując ich na śmierć głodową.

game-of-thrones-s4e3-arya

Rolnik postanowił na nią nie czekać i zabił siebie i córkę. Przez tę sytuację Sandor ma wyrzuty sumienia i postanawia wykopać im grób. Być może scena ta jest także podpowiedzią dla fanów sagi Pieśń Lodu i Ognia i potwierdzeniem ich teorii, że Ogar jest grabarzem z Cichej Wyspy. W następnej scenie za sprawą mocy Thorosa z Myr Clegane widzi w ogniu białych wędrowców, którzy maszerują w kierunku Wschodniej Strażnicy.

Daenerys

Matka Smoków przybywa do Westeros.

got_00

Ląduje na Smoczej Skale – siedzibie swoich przodków. Zrywa chorągwie jej poprzedniego mieszkańca, Stannisa Baratheona i razem z Tyrionem udaje się do sali, gdzie znajduje się wykonany 300 lat temu przez Aegona Zdobywcę Malowany Stół. Podobnie jak on to właśnie stąd Daenerys będzie planowała swój podbój Westeros.