Miguel Sapochnik przeszedł do historii telewizji jako “specjalista od bitew i finałów” w “Grze o tron”, stając za kamerą odcinków kręconych ze szczególnym rozmachem, takich 5×081 (“Hardhome”), 6×09 (“Bitwa Bękartów”), 6×10 (“Wichry zimy”), 8×03 (“Długa Noc”) czy 8×05 (“Dzwony”).

Odcinek 8×03, przedstawiający długo wyczekiwane starcie Północy z siłami Nocnego Króla, spotkał się ze sporą krytyką dotyczącą nie tylko chaotycznych i słabo widocznych zdjęć, ale także tak zwanych “plot armor”, czyli oszczędzania poszczególnych bohaterów w dość absurdalny i niezgodny rozgrywającymi się wokół nich wydarzeniami sposób.

Sapochnik zabrał niedawno głos w tej ostatniej sprawie, przedstawiając swoją wizję tej bitwy, gdyby to jemu było dane przygotować jej scenariusz:

Chciałem zabić wszystkich. Jorah zginąłby już podczas początkowej szarży. Byłem gotowy pozbyć się wszystkich bohaterów. Miało to wyglądać bezwzględnie, aby już po pierwszych dziesięciu minutach widzowie wiedzieli, że nikt nie jest bezpieczny. Ale David i Dan nie chcieli na to przystać. Przeprowadzaliśmy na ten temat długie dyskusje.

Oczywiście należy pamiętać, że jestem “tylko” reżyserem; wynajęto mnie do nakręcenia odcinka i to nie ja odpowiadam za historię. Dlatego ostateczna wersja tej bitwy nie należy do mnie, tylko do nich.

źródło: vanityfair.com