The House of the Black and White

Sezon 5

Odcinek 2

Informacje

 • Sezon 5 / Odcinek 2
 • Tytuł:
  • The House of the Black and White | angielski
  • Dom Czerni i Bieli | polski
 • Data premiery:
  14 lipca 2024
 • Scenariusz:
  David Benioff & D. B. Weiss
 • Reżyseria:
  Michael Slovis
 • Czas trwania:
  56 min

Opis

Arya dociera do Braavos. Płynąc jednym z kanałów, podziwia nadmorskie życie, by zakończyć podróż u wrót Domu Czerni i Bieli. Drzwi otwiera jej jeden z Ludzi Bez Twarzy. Arya pokazuje mu monetę, którą otrzymała kiedyś od Jaqena H'ghara i wypowiada słowa "Valar morghulis". Człowiek Bez Twarzy zbywa ją jednak, więc Arya spędza deszczową noc pod drzwiami, odmawiając swoją "modlitwę".

Podrick i Brienne kontynuują swoją podróż na północ. Zatrzymują się w karczmie na strawę i napitek, gdzie Podrick dostrzega Sansę z zastępem Petyra Baelisha. Powiadamia o tym fakcie Brienne, która niezwłocznie przedstawia się Starkównie, wspominając swoją wierność jej matce. Sansa jednak nie ufa walecznej Brienne i każe jej odejść. Littlefinger natomiast nalega, by kontynuowała z nimi podróż. Brienne dobitnie odmawia, co powoduje, że strażnicy z Orlego Gniazda wdają się w pościg za nią i Podrickiem. Młody giermek traci panowanie nad swoim koniem i zbacza z drogi. Jeden ze strażników wykorzystuje fakt, że Podrick jest nieuzbrojony i próbuje go zabić. Brienne jednak skutecznie go broni.

Cersei wzywa Jaime'a do swoich komnat. Pokazuje mu wiadomość z Dorne, którą jest żmija z zawieszonym na szyi złotym naszyjnikiem z herbem Lannisterów. Biżuteria należy do Myrcelli, a Cersei interpretuje wiadomość jako groźbę. Jaime postanawia wyruszyć do Dorne, by odzyskać córkę.

Bronn spaceruje z Lollys po plaży Stokworth, podziwiając jej włości. Lollys jednak rozczarowuje Bronna, mówiąc mu, że zamek odziedziczy jej siostra. Nagle Bronn dostrzega Jaime'a Lannistera. Ten pokazuje mu na osobności zwój, z którego Bronn dowiaduje się, że Lollys poślubi niejakiego ser Willisa Rackena. Jaime proponuje Bronnowi lepszą żonę i zamek w zamian za towarzystwo w podróży do Dorne.

Po śmierci Oberyna Ellaria Sand wraca do Dorne i spotyka się z Doranem Martellem w Wodnych Ogrodach. Jest wściekła i zarzuca mu bierność w działaniu po śmierci jego brata. Wraz z córkami Oberyna - Żmijowymi Bękarcicami - chce, aby książę wyruszył na wojnę. Prosi go również, aby pozwolił jej zamordować i wysłać Myrcellę Baratheon w kawałkach do Cersei. Doran jednak kategorycznie odmawia, twierdząc, że śmierć Oberyna nie byłą morderstwem, gdyż zginął on podczas próby walki. Mówi też, że w Dorne nie okaleczają małych dziewczynek w ramach zemsty. Ellaria i Doran rozstają się skłóceni.

W Meeren Szary Robak i Daario Naharis odnajdują kryjówkę Syna Harpii, który zamordował Białego Szczura. W piramidzie odbywa się narada w sprawie dalszego losu mordercy. Hizdahr zo Loraq uważa, że jest on niewinny. Jednak były niewolnik z Meeren - Mossador - jest przekonany o jego winie. Twierdzi, że więzień został opłacony przez większe rody z miasta, które są niezadowolone z rządów nowej królowej. Proponuje on natychmiastową egzekucję. Barristan Selmy odradza jednak tak pochopnych czynów Daenerys i prosi, aby ta wytoczyła mu sprawiedliwy proces. Opowiada jej również o szaleństwie jej nieżyjącego ojca - Aerysa. Daenerys postanawia posłuchać rady starego rycerza i osądzić Syna Harpii.

W Essos Varys i Tyrion wyjeżdżają w karecie z Pentos do Volantis. W trakcie drogi rozmawiają oni o celu ich podróży, o władaniu oraz o relacjach między władcami a sługami. Varys informuje też Tyriona, że Cersei oferuje szlachectwo za jego głowę.

W Królewskiej Przystani Cersei Lannister zwołuje spotkanie małej rady. Mianuje Qyburna starszym nad szeptaczami, Mace'a Tyrella starszym nad monetą, zaś swojego wuja Kevana starszym nad wojną. Ten ostatni jednak odmawia, twierdząc, iż nie chce pozostać marionetką w jej rękach i informuje, że wraca do Casterly Rock.

W Czarnym Zamku Shireen uczy czytać Goździk. Matka Shireen - Selyse - ostrzega ją jednak przed zadawaniem się z dziką dziewczyną. Stannis Baratheon składa Jonowi propozycję: w zamian za przysięgę wierności i złożenia miecza chce mianować go lordem Winterfell, co pozwoliłoby mu używać nazwiska Stark. Jon jednak odmawia, gdyż nie chce złamać przysięgi złożonej Nocnej Straży. Jeszcze w ten sam dzień odbywa się głosowanie na 998. Lorda Dowódcę Nocnej Straży. Samwell Tarly zgłasza kandydaturę Jona, który dzięki maesterowi Aemonowi wygrywa jednym głosem z ser Alliserem Thornem.

W Braavos Aryę zaczepia trzech zbirów. Ta jednak nie okazuje strachu i jest gotowa stawić im czoła. Ci zaraz potem uciekają, zobaczywszy przechodzącego starszego mężczyznę z Domu Czerni i Bieli. Arya podąża za tajemniczym staruszkiem. Ten w końcu odwraca się i daje jej monetę, którą wcześniej wrzuciła do wody, po czym na jej oczach zmienia swoją twarz, ukazując się jako osoba, którą poznała pod nazwiskiem Jaqena H'ghara i wprowadza ją do świątyni.

W Meereen Mossador wchodzi do lochów, w których przetrzymywany jest Syn Harpii oczekujący na proces. Były niewolnik, przepełniony nienawiścią, morduje go. Daenerys staje przed trudną decyzją, lecz ostatecznie decyduje się skazać Mossadora na śmierć. Jego egzekucja wywołuje wzburzenie byłych niewolników i doprowadza do zamieszek z byłymi panami. Daenerys eskortowana przez Nieskalanych ucieka do piramidy. Kiedy nadchodzi noc, Daenerys stojąc na balkonie zauważa Drogona stojącego na szczycie piramidy. Próbuje go dotknąć, ten jednak po chwili odlatuje.

Autorzy: Izabela Skóra i Rafał Hampel

Sezon 5

Popularne