Najważniejsze zmiany, jakie wprowadza dodatek “Matka Smoków” do gry, to dwa nowe rody Targaryenowie i Arrynowie oraz dodatkowa plansza, która obrazuje graczom Essos. Essos jest na początku zajęte przez Targaryenów, ale może stanowić łakomy kąsek dla innych rodów — czekają tam liczne zamki i beczki z zaopatrzeniem, które mogą pomóc w zwycięstwie. Do Essos trzeba dostać się za pomocą okrętów, po których przeniesiemy tam naszą armię.

Targaryenowie może i  są w pewnym oddaleniu od głównego pola bitwy, jakim jest Westeros i przez pewien czas nie mają zbyt dużego wpływu na rozgrywkę. Mają oni jednak asa w rękawie, czyli trzy smoki.  Rozpoczynają one z siłą zero, ale rośnie ona co dwie tury. W wyniku tego mogą one nagle uderzyć  pod koniec  gry z ogromną siłą i zmienić rozgrywkę. Dodatkowo Targaryenowie nie muszą zdobywać zamków, tylko specjalnie tokeny, które pojawiają się w losowych miejscach na mapie. Z tym wiąże się kolejna cecha smoków — mogą one jednym ruchem znaleźć się w dowolnym miejscu Westeros, by zebrać token. Dlatego jeżeli gracze zlekceważą Targaryenów na początku gry, to mogą się bardzo zdziwić w ostatniej turze.

f1-min

Targaryenowie nie mogą zajmować wysokich pozycji na torach zwycięstwa, ale podczas licytacji mogą dorzucić swoje tokeny do puli innego gracza. W ten sposób rozdają karty w Westeros i często decydują o tym, kto wygra grę.

Arrynowie zapewniają nakładka na mapę z Orlim Gniazdem, przez co robi się na niej naprawdę ciasno. Zmuszają oni pozostałe rody do uważniejszego rozkładania swoich sił i stałej czujności.

Karty wasali usprawniają rozgrywkę na mniejszą ilość graczy (mniej niż 8). Wasalem staje się każdy niewybrany w rozgrywce ród. Wasale to rody neutralne, którymi kierują inni gracze. Uczestnicy rozgrywki, którzy posiadają wasali przydzielają im żetony rozkazów. Jest to więc dodatkowa siła do walki z wrogami.

f4-min

Wprowadzono także system pożyczek, które oferują liczne korzyści graczom — na przykład  umożliwiają zakup całej armii. Biorąc je trzeba być jednak bardzo ostrożnym — oprócz jednorazowej opłaty za pożyczkę, będziemy spłacać odsetki podczas każdej swojej tury. Musimy mieć więc wystarczająco zasobów, aby do końca gry spłacać pożyczkę. Pożyczka może więc kupić nam wygraną albo… doszczętnie zrujnować.

f3-min

“Matka Smoków” wprowadza wiele ciekawych mechanik oraz naprawdę potężny ród, którym są Targaryenowie. Wymusza to na graczach zmianę dobrze znanych z podstawowej wersji gry mechanik, podnosi poczucie presji i otoczenia przez wrogów oraz sprawia, że klimat Westeros jest nam coraz bliższy.

Gra planszowa “Matka smoków” jest do kupienia w sklepie al.to.


Tekst powstał we współpracy ze sklepem internetowym al.to