Podczas wywiadu dla hiszpańskiego radia El Mon Alejo Cuervo z wydawnictwa Ediciones Gigamesh (które wydaje "Pieśń Lodu i Ognia" w Hiszpanii) zdradził, kiedy możemy spodziewać się długo oczekiwanego, szóstego tomu.

Gdy podczas wywiadu padło pytanie o datę wydania “Wichrów zimy”, Cuervo – który zna się z Martinem osobiście – odpowiedział, że kolejny tom “Pieśni Lodu i Ognia” najprawdopodobniej zostanie wydany w przyszłym roku. Jednocześnie zdradził, że wydawnictwo otrzyma zawczasu gotowy manuskrypt, aby przygotować tłumaczenie i wydać tom w Hiszpanii na równi z amerykańską premierą lub krótko po niej. Cuervo jest pewny tej daty, aczkolwiek podczas wywiadu zostawił lekką “furtkę”, mówiąc, że “zawsze może spaść kometa i wszystko pokrzyżować”.

Martin podczas jednego z wywiadów w 2011 roku zapowiadał, że w ciągu kolejnych trzech lat powinien skończyć “Wichry”, jednak prace nad serialem oraz innymi projektami “skutecznie” nie dopuściły do spełnienia tych zamierzeń; ostatecznie zrezygnował z dalszych zapowiedzi i obietnic, pragnąc uniknąć ponownego rozczarowania swoich czytelników (więcej o procesie powstawania “The Winds of Winter” przeczytacie tutaj).

Ostatnim razem autor zabrał głos w sprawie kolejnej książki w kwietniu tego roku, wyrażając nadzieje, że uda mu się dokończyć i wydać “Wichry zimy” przed premierą 6. sezonu “Gry o tron”, która nastąpi najprawdopodobniej pod koniec marca albo w pierwszej połowie kwietnia przyszłego roku.

Kiedy według Was w końcu ujrzymy kolejny tom “Pieśni Lodu i Ognia”?

źródła: lossietereinos.com
watchersonthewall.com