Po głośnym odcinku „Gry o Tron” (5x08, Hardhome) pojawiła się dyskusja o tym, jak Jon Snow pokonał Białego Wędrowca. Zrobił to przy użyciu Długiego Pazura, miecza z valyriańskiej stali należącego do rodu Mormontów, który Snow odziedziczył po Jeorze Mormoncie, poprzednim dowódcy Nocnej Straży.

Stal wykonywana była – jak sama nazwa wskazuje – w Valyrii. By ją stworzyć potrzeba kombinacji wielu zaklęć oraz smoczego ognia. Wykonane z niej miecze były lżejsze, ostrzejsze i mocniejsze (w odniesieniu do naszego świata przypominały stal damasceńską).

Valyriańska stal ma w Westeros ogromną wartość. Nie tylko z powodu swoich magicznych właściwości, ale również dlatego, że po upadku Valyrii nie ma już drugiej takiej na świecie. Lordowie, którzy znajdują się w posiadaniu takiego miecza zazdrośnie go strzegą… A ci, którzy nie mają tyle szczęścia, bardzo chcieliby go pozyskać.

Poniżej prezentuję wam listę valyriańskich mieczy, które zostały wspomniane w „Pieśni Lodu i Ognia”:

1. Lód – miecz Eddarda Starka. Znajdował się w posiadaniu rodu Starków przez trzysta lat.

968full-eddard-stark

Obecnie przekuty w dwa ostrza za sprawą Tywina Lannistera:

a) Wdowi Płacz – w posiadaniu Tommena Baratheona,

b) Wierny Przysiędze – w posiadaniu Brienne z Tarthu.

2. Długi Pazur – miecz Jeora Mormonta, obecnie w posiadaniu Jona Snowa. Należał do rodu Mormontów przez pięćset lat. Przed Jeorem miecz nosił jego syn Jorah, ale kiedy ten zhańbił się handlem niewolnikami, oddał miecz swojej ciotce, Maege, która zwróciła go Jeorowi.

3. Jad Serca – dwuręczny miecz należący do Randylla Tarly’ego, ojca Sama. Znajduje się w posiadaniu rodu Tarlych od pięciuset lat.

4. Jasny Ryk – starożytny miecz valyriański należący do rodu Lannisterów, zaginął, kiedy król Tommen II ze Skały popłynął do Valyrii. Tego samego miecza poszukiwał potem Gerion Lannister, brat lorda Tywina – niestety bezskutecznie.

5. Blackfyre – miecz należący do Aegona I Zdobywcy. Wiele pokoleń później trafił w ręce Daemona, bękarciego syna Aegona IV Niegodnego, co było jednym z czynników wywołujących rebelię Blackfyre’ów, wielu sądziło bowiem, że ostrze to było symbolem monarchii Targaryenów.

tumblr_ne66gbvV8S1u2n5cyo1_1280

Pasowanie Deamona Blackfye`a na rycerza przez jego ojca, króla Aegona IV (Autor: Marc Simonetti)

Broń zaginęła wraz z Aegorem Riversem, znanym jako Bittersteel, kiedy ten przekroczył Wąskie Morze, aby założyć Złotą Kompanię.

6. Mroczna Siostra – miecz Visenyi Targaryen. Ostatecznie trafił w ręce Bryndena Riversa, znanego jako Bloodraven. Jego obecne położenie nie jest wiadome, choć wielu z nas może już się go domyślać…

7. Lady Forlon – miecz należący do ser Lyna Corbraya. Został mu darowany przez jego ojca po tym, jak Lyn zabił księcia Lewyna Martella podczas bitwy pod Tridentem.

8. Twórca Sierot – miecz należący do rodu Roxton. Jon Roxton nosił go podczas Tańca ze Smokami. Jego los jest nieznany.

9. Zmierzch – valyriańskie ostrze będące w posiadaniu rodu Harlaw, dzierżone obecnie przez Harrasa Harlawa.

10. Czerwony Deszcz – znajdujący się w posiadaniu rodu Drummów. Pozyskany dla tej rodziny przez Hilmara Drumma, któremu udało się go zdobyć wyłącznie za sprawą swojego sprytu.

11. Prawda – valyriański miecz będący niegdyś w posiadaniu Moreda Rogare z Lys. Jego los jest nieznany.

12. Vigilance – nie istnieje oficjalne polskie tłumaczenie, najprawdopodobniej jednak miecz ten zwie się Czujność; jego ostatnim znanym posiadaczem był Ormund Hightower.

Mieczem nie wykutym z valyriańskiej stali, ale posiadającym interesujące właściwości, podobne do niej, był Świt, który należy do Arthura Dayne’a. Został stworzony z meteorytu.

Mieczami, które najprawdopodobniej mogą pojawić się w okolicach Muru są: Wierny Przysiędze (jak na razie tylko w serialu) oraz Mroczna Siostra (znajdująca się w posiadaniu Bloodravena). Pamiętajmy jednak, że Samwell popłynął na południe. Oczywiście szanse na to, że zdobędzie rodowy miecz Tarlych są raczej małe (w książce Randyll znajduje się w Królewskiej Przystani), ale George zaskakiwał nas pomysłami Sama nie raz.


Autor: Emilia Anna Wyciślak