W ostatnim odcinku powrócił wątek Żelaznych Wysp. Kim jest tajemniczy brat Balona Greyjoya, którego twórcy właśnie wprowadzili do serialu?

Król Balon Greyjoy i jego córka Yara otrzymali informację, że ród Gloverów odbił Deepwood Motte – ostatni zamek na Północy, który został zajęty wskutek inwazji Greyjoyów na te ziemię, co miało miejsce w drugim sezonie. Tym samym Wojna Pięciu Królów dla żelaznych ludzi toczy się dość niepomyślnie, choć Balon poniekąd słusznie przypomina córce, że ze wszystkich biorących udział w konflikcie tylko on pozostał przy życiu i nie zamierza zrezygnować z walki. Następnie opuszcza komnatę i na jednym z wiszących mostów Pyke spotyka zakapturzonego mężczyznę, a następująca rozmowa musiała wprawić widzów niezaznajomionych z książkami w lekkie zmieszanie. Otóż pojawiający się znienacka tajemniczy gość to młodszy brat Balona, Euron Greyjoy, wygnany przed laty pirat i łupieżca.

Euron Greyjoy

Najpierw kilka słów o samym rodzie Greyjoyów – do tej pory w serialu obecny był Balon, ojciec Yary, i trzech synów (dwaj z nich zginęli w trakcie rebelii Żelaznych Wysp przeciwko Robertowi Baratheonowi, trzeciego, Theona, Ned Stark zabrał do Winterfell jako zakładnika i podopiecznego).

W książkach pojawiają się jeszcze trzy postacie, młodsi bracia Balona. Najmłodszy, Aeron Greyjoy był za młodu pijakiem i hulaką, ale po tym, jak o mało nie utonął podczas sztormu, przeszedł wewnętrzną przemianę i stał się kapłanem  Utopionego Boga. W serialu pojawia się on w najnowszym odcinku podczas sceny pogrzebu .

Kolejny z braci, Victarion Greyjoy, to lord kapitan Żelaznej Floty, oddziału złożonego ze stu najpotężniejszych statków na Pyke. Nieustraszony i lojalny wojownik, którego jednak nikt nie nazwałby szczególnie inteligentnym czy przebiegłym.

victarion_ksiazkaVictarion Greyjoy (autor: Matt Olson)

Najstarszy z nich to Euron Greyjoy, wojownik i pirat, który nie uznaje niczyjej władzy i nie uznaje żadnych świętości. Po uwiedzeniu morskiej żony Victariona (czyli kobiety pojmanej na wyprawach łupieżczych, w odróżnieniu od skalnej żony, z normalnych rodów z Żelaznych Wysp) został przez Balona wygnany. Od tego czasu na statku „Cisza” przemierzał wszelkie możliwe morza, grabiąc, paląc i mordując. Teraz Euron Greyjoy powrócił i zamordował swojego brata, chcąc przejąć jego koronę.

Podczas sceny pogrzebu Balona, Yara dowiaduje się od kapłana Utopionego Boga (kapłanem tym jest wspomniany Aeron Greyjoy, chociaż z dialogu się tego nie dowiemy) o sposobie wyboru nowego władcy.

Aeron Greyjoy (2)

Choć Balon najprawdopodobniej chciał, by władzę objęła po nim córka, nowego władcę wybierze królewski wiec – zebranie lordów i kapitanów z Żelaznych Wysp, którzy w starym dobrym stylu wykrzyczą imię tego, którego będą chcieli za swojego króla. Nie ulega wątpliwości, że tam serialowy Euron zaprezentuje się już wyraźnie i głośno, a nie jako tajemniczy, dawno niewidziany brat.