Już w finale czwartego sezonu "Gry o tron" mogliśmy przekonać się o tym, że za trójoką wroną, którą często widywał Bran, kryje się istota przypominającego człowieka zrośniętego z korzeniami czardrzewa. Kim jednak ona jest?

Aby w pełni przedstawić tożsamość tego człowieka (tak – jest to lub też był człowiek) – musimy cofnąć się o ponad sto lat w stosunku do fabuły pierwszego tomu, czyli “Gry o tron” – aż do pierwszej rebelii Blackfyre’ów z lat 196-195 (więcej o tych wydarzeniach przeczytacie tutaj). Do wojny domowej wśród Targaryenów doszło głównie za sprawą króla Aegona IV, który obwołał swoich bękartów prawowitymi następcami, z których najstarszy – Daemon Waters – przybrał nazwisko rodowe Blackfyre i wzniecił rebelię, chcąc przejąć Żelazny Tron i ustanowić własną dynastię.

blackf(czarny smok na czerwonym polu – herb rodu Blackfyre’ów)

Jednym z przyrodnich braci Daemona był Brynden Rivers – również bękart Aegona IV, który urodził się ze sporą, czerwoną plamą na skórze twarzy oraz lekko czerwonymi oczami, za sprawą czego trzymał przydomek “Bloodraven”, a w późniejszych latach plotkowano, że jest czarownikiem. Rivers w wojnie domowej  (na której stracił oko) pozostał wierny Targaryenom i Żelaznemu Tronowi, przez parę lat służąc w małej radzie, a następnie przez ćwierć wieku pełnił funkcję królewskiego namiestnika na dworze Aerysa I i Maekara I (w latach 209-233), z powodzeniem zarządzając królestwem oraz odpierając ataki żelaznych ludzi i najemników walczących za sprawę Blackfyre’ów. W roku 233 został jednak aresztowany przez następcę Maekara, Aegona V Targaryena, a następnie zgodził się zamienić karę śmierci na zesłanie na Mur.

bryn(Brynden Rivers – autor nieznany)

Rivers wyruszył na Mur z większą grupą “rekrutów”, której towarzyszył znany z książek oraz serialu maester Aemon, a także przynależący do Gwardii Królewskiej ser Duncan Wysoki. Bloodraven poświęcił się pracy na rzecz Straży i po sześciu latach, w roku 239, został Lordem Dowódcą – pełnił tę funkcję aż do roku 252, kiedy to w wieku 77 lat zaginął za Murem podczas jednego ze zwiadów i nigdy nie został odnaleziony – na tym trop dotyczący bękarta Aegona IV urywa się, a wszyscy w Westeros uważają go za martwego. Pół wieku później na dalekiej Północy odnajduje go Bran Stark, który wyruszył w ślad za trójoką wroną. Młody Stark w rozmowie z Zimnorękim dowiaduje się o nowej naturze Riversa; czytelnik otrzymuje też potwierdzenie, że faktycznie jest to Brynden Rivers (Bran zauważa wspomnianą plamę na jego twarzy i szyi oraz fakt, że posiada tylko jedno, czerwone oko), który w jakiś sposób osiągnął nieśmiertelność bądź długowieczność:

– Kto cię przysłał? Kim jest ta trójoka wrona?
– To przyjaciel. Śniący, czarodziej, zwijcie go jak chcecie. Ostatni zielony jasnowidz.

(“Taniec ze smokami”, rozdział 13, Bran II)

Śpiewacy zwali go ostatnim zielonym jasnowidzem, ale w snach Brana nadal pozostawał trójoką wroną. Gdy Meera Reed zapytała, jak się naprawdę nazywa, wydał z siebie przerażający dźwięk, który mógł być chichotem.
– Kiedy chodziłem po ziemi, nosiłem wiele imion, ale nawet ja miałem kiedyś matkę i imię, które mi nadała, gdy ssałem jej pierś, brzmiało Brynden.
(…)
Jego większa część przeszła do drzewa – wyjaśniła śpiewaczka, której Meera nadała imię Liść. – Żył znacznie dłużej niż czas przeznaczony śmiertelnikom, ale nadal się trzyma. Dla nas, dla ciebie, dla królestw ludzi. W jego ciele zostało już bardzo niewiele sił. Ma tysiąc i jedno oko, ale jest tak wiele rzeczy do obserwowania. Pewnego dnia się dowiesz.

(“Taniec ze smokami”, rozdział 34, Bran III)

bloodr(Bran spotyka Bloodravena/trójoką wronę; autor: Marc Simonetti)

Brynder następnie szkoli Brana, pokazując mu, jak wchodzić w umysły innych ludzi oraz drzew, za sprawą których młody Stark doznaje wielu interesujących wizji, widząc między innymi swojego ojca i dowiadując się, że za sprawą czarodrzew może obserwować przeszłość, teraźniejszość oraz przyszłość. Na chwilę obecną jednak nie wiadomo, w jaki sposób Bloodraven zdobył takie moce i trafił do wspomnianego drzewa, nawiązując relacje z dziećmi lasu. Niejasne są również jego zamiary – lecz zapewne wiele z tych zagadnień zostanie rozwianych w nadchodzących “Wichrach zimy” lub też 6. sezonie “Gry o tron”, w którym potwierdzono obecność Brana i trójokiej wrony (w rolę Bloodravena wcieli się Max von Sydow).

Cytowane fragmenty pochodzą z polskiego wydania “Tańca ze smokami” w przekładzie Michała Jakuszewskiego.