Bitwa o Meereen, mająca rozegrać się między siłami wiernymi ostatniej z rodu Targaryenów, a należącymi do sojuszu handlarzy niewolników, zaważy nie tylko na losie Daenerys Targaryen i miast Zatoki Niewolniczej, ale zdecyduje również o przyszłości niewolnictwa w niemal całym znanym świecie.

1. Siły

Wojska Daenerys Targaryen to następujące oddziały:

Nieskalani – oddział żołnierzy-eunuchów liczący co najmniej 8 tysięcy ludzi. Do bitwy ma stanąć tylko część z nich, 5 tysięcy, podczas gdy reszta będzie najprawdopodobniej strzegła miasta wraz z Mosiężnymi Bestiami. Dowódca: Szary Robak.

Mosiężne Bestie – straż miejska Meereen licząca 3 – 5 tysiące ludzi, złożona w połowie z wyzwoleńców i w połowie z golonych łbów – mieszkańców Meereen, którzy zadeklarowali poparcie dla rządów Daenerys. Na czas bitwy mają pozostać na murach miasta, jako ostatnia linia obrony w wypadku klęski podczas wypadu. Dowódca: Skahaz mo Kandaq.

Kompanie wyzwoleńców – składają się z ludzi wyzwolonych przez Daenerys w Astaporze, Yunkai i Meereen. Liczą łącznie ok. 1,5 – 6 tysięcy żołnierzy, rozdzielonych między 3 kompanie – Ludzi Matki, Twarde Tarcze i Wolnych Braci. Dowódcy: Ludzie Matki – Marselen, brat Missandei, służący wcześniej w Nieskalanych; Twarde Tarcze – Tal Toraq, Letniak; Wolni Bracia – Symon Pręgowany Grzbiet, zwany tak ze względu na liczne rany od bata na plecach, które otrzymywał za nieposłuszeństwo wobec swoich panów.

Wrony Burzy – kompania najemników licząca ok. 500 jeźdźców. Dowódcy: podczas nieobecności Daario Naaharisa kompanią wspólnie dowodzą Wdowiec – topornik i Jokin – łucznik.

Wojownicy z aren – ok. 200 byłych niewolników wyszkolonych do walki na arenach Meereen. Byli zwolennikami odsuniętego Hizdahra zo Loraqa, niemniej zgodzili się wziąć udział w ataku na siły Yunkai. Dowódcy: Camarron od Rachuby, Goghor Gigant, Cętkowany Kot.

Rycerze – z 27 giermków szkolonych przez ser Barristana Selmy’ego w bitwie będzie towarzyszyć mu trzech, niedawno pasowanych na rycerzy: Tumco Lho, Larraq i Krwawy Baranek. Dowódca: ser Barristan Selmy.

Dothrakowie – reszta z pozostałych w mieście wojowników z khalasaru Daenerys, starcy i chłopcy, jest ich razem ok. 20. Dowódca: Rommo.

Razem: Łącznie ok. 14 – 20 tysięcy ludzi, z czego do bitwy ma stanąć ok. 8 – 12 tysięcy z nich, w tym ok. 550 jeźdźców. Armia dysponuje jeszcze nieznaną liczbą słoni bojowych. W mieście panuje zaraza krwawej dyzenterii, zwanej białą klaczą, która zabiła część mieszkańców, a więc z pewnością również niektórych z wyzwoleńców, najemników czy innych żołnierzy. Co ciekawe, nie ma żadnych informacji o ofiarach wśród Nieskalanych. Dowódcą wszystkich sił jest ser Barristan Selmy, namiestnik królowej. Wierność Nieskalanych, kompanii wyzwoleńców, rycerzy i Dothraków jest pewna. Więcej wątpliwości jest w przypadku wojowników z aren i Wron Burzy, nic jednak nie wskazuje bezpośrednio na ich dążenie do zdrady czy zmiany stron. Mosiężne Bestie, choć nie mają brać udziału w ataku, pozostają wierne Skahazowi mo Kandaqowi, choć trzeba pamiętać, że połowa z nich to wyzwoleńcy, którzy swoją wolność zawdzięczają Daenerys.

VS

W ramach wielkiego sojuszu handlarzy niewolników walczyć będą:

Yunkai – ok. 40 Mądrych Panów z Żółtego Miasta, handlarzy niewolników, którzy sami wyszkolili i wyekwipowali swoje oddziały. Każdy z nich dowodzi „dwudziestoma, dwustoma albo dwoma tysiącami” żołnierzy-niewolników. Oddziały te, niezwykle słabo wyszkolone i dowodzone, liczą razem ok. 20 – 30 tysięcy ludzi. Na wyposażeniu armii pozostaje 6 ogromnych trebuszy: Pogromca Smoków, Duch Astaporu, Córka Harpii, Jędza, Pięść Mazdhana, Zła Siostra. Dowódcy: Malazza zwana Dziewczyną Generałem, Paezhar zo Myraq zwany Gołąbkiem, Chezdhar zo Rhaezn, Maezon zo Rhaezn i Grazdhan zo Rhaezn zwani Lordami Brzękaczami, Ghazdor zo Ahlaq zwany Lordem Tłustym Policzkiem, Morghaz zo Zherzyn, zwany Pijanym Zdobywcą, Gorzhak zo Eraz zwany Budyniową Gębą, Faezhar zo Faez zwany Królikiem, Rydwannik, Treser, Perfumowany Bohater.

Nowe Ghis – siły podzielone na 6 legionów, liczące łącznie ok. 36 tysięcy żołnierzy. Są uzbrojeni i szkoleni do walki na styl Nieskalanych. Nie są to jednak niewolnicy, a wolni ludzie odbywający trzyletnią służbę. Dwa legiony obozują na północ od miasta, za rzeką, dwa na wschód, a dwa w głównym obozie, razem z Yunkai i najemnikami. Na wyposażeniu tej armii pozostaje również sto słoni bojowych, każdy zakuty w zbroję i z wieżą umocowaną na grzbiecie. Dowódca: nieznany.

Qarth – korpus wielbłądziej jazdy z Qarthu. Liczba nieznana. Dowódca: nieznany.

Elyria – 300 kuszników z Elyrii. Dowódca: nieznany.

Tolos – oddział procarzy niemających sobie równych w świecie. Miotają ołowianymi kulkami, wyrządzającymi znacznie większa szkodę niż kamienie. Liczba nieznana. Dowódca: nieznany

Kompania Kota – kompania najemników licząca 3 tysiące jeźdźców. Dowódca: Krwawobrody.

Plewy na Wietrze – kompania najemników licząca 2 tysiące jeźdźców. Dowódca: Obdarty Książe, szlachcic z Pentos.

Długie Kopie – kompania najemników licząca 800 jeźdźców. Dowódca: Gylo Rhegan.

Drudzy Synowie – kompania najemników licząca ok. 500 jeźdźców. Dowódca: Brązowy Ben Plumm.

Flota – podzielona na dwa oddziały. Jeden z nich, liczący 3 galery z Qarthu, zablokował Skahazadhan, odcinając miasto od drogi w górę tej wielkiej rzeki. Drugi, główny, liczący ok. 20 statków, blokuje Meereen od morza. Łącznie flota handlarzy niewolników to ok. 25 – 30 statków, w tym 13 galer z Qarthu, 3 galery z Nowego Ghis, karaka z Tolos i flota Meereen, która uciekła do Yunkai, zanim Daenerys zdobyła miasto.

Volantis – flota ok. 300 – 500 zielonych wojennych galer wraz z zaokrętowanymi na nich żołnierzami-niewolnikami, w liczbie ok. 30 tysięcy ludzi. Flota Volantis jest dopiero w drodze do Meereen, jednak Moqorro twierdzi, że statki znajdują się już w Zatoce Niewolniczej, co może oznaczać, że oddziały te mogą wkrótce pojawić się na polu bitwy, choć jest też możliwe, że zostanie ona do czego czasu rozstrzygnięta. Dowódca: nieznany, choć najprawdopodobniej jest to szlachcic zza Czarnego Muru, a możliwe, że to nawet jeden z niedawno wybranych triarchów.

Razem: ok. 60 – 70 tysięcy ludzi i ok. 30 statków. Jeśli doliczyć do tego volanteńską flotę, liczby te wzrastają do ok. 90 – 100 tysięcy żołnierzy i ok. 330 – 530 statków. W obozach oblegających, podobnie jak w Meereen, panuje zaraza krwawej dyzenterii, która doprowadziła do śmierci wielu żołnierzy oraz niektórych z dowódców, w tym Yezzana zo Qaggaza, jednego z Mądrych Panów z Yunkai. Wątpliwa pozostaje tylko wierność najemników, zwłaszcza Drugich Synów i Plew na Wietrze. Żołnierze-niewolnicy mogą z łatwością pójść w rozsypkę, czego jednak nie można powiedzieć o żołnierzach z Nowego Ghis.

2. Inne siły.

Żelazna Flota – 44 drakkary, trzy razy większe niż zwykłe statki łupieżców z Żelaznych Wysp, i 17 zagrabionych po drodze statków handlarzy niewolników, w tym statki kupieckie, kogi i galery wojenne. Niosą na pokładach łącznie ok. 4,5 tysiąca łupieżców. Victarion Greyjoy posiada dodatkowo podarowany mu przez Eurona smoczy róg, mający ponoć ujarzmiać smoki, oraz wsparcie Moqorra, tajemniczego kapłana R’hllora z Volantis. Oddział ten nie został zaliczony do sił walczących po stronie Daenerys, ponieważ celem Victariona jest uprowadzenie królowej i uczynienie z niej swojej żony oraz zdobycie kontroli nad jej smokami. W tym celu żelaźni ludzie będą walczyć z każdym, kto stanie na ich drodze, nieważne czy żołnierzem-niewolnikiem czy człowiekiem królowej, choć w pierwszej fazie bitwy z pewnością za swój cel obiorą wojska handlarzy niewolników. Dowódca: lord kapitan Żelaznej Floty Victarion Greyjoy.

Smoki – dwa ze smoków Daenerys pozostałych w mieście, Rhaegal i Viserion, oraz towarzyszący samej królowej Drogon. To potężna siła, która może zaważyć na losach bitwy, smoki pozostają jednak poza czyjąkolwiek kontrolą.

3. Przebieg bitwy

Spoiler dotyczy dotychczas opublikowanych rozdziałów z Wichrów Zimy.

[spoiler]Barristan na czele całej dostępnej jazdy i wojowników z aren atakuje siły Yunkai, żeby zasiać chaos w ich szeregach, co ma dać Nieskalanym czas na wymaszerowanie z miasta, uformowanie szyku bojowego i zadanie głównego ciosu. Obdarty Książę zabija Lorda Tłustego Policzka, a Plewy na Wietrze przechodzą na stronę Daenerys. Jeździe Barristana udaje się zabić Gołąbka i pokonać jego Czaple, niewolników na szczudłach, oraz oddział niewolników skutych łańcuchami. W tym czasie Tyrion w obozie Drugich Synów próbuje przekonać Brązowego Bena Plumma do zmiany stron, podczas gdy przybywają do nich posłańcy z coraz to nowymi rozkazami. Plan Victariona zakłada uderzenie na flotę handlarzy niewolników w zatoce, zniszczenie lub przejęcie jej i wysadzenie swoich sił na brzegu. Dowódca Żelaznej Foty, podążając za wskazówkami Moqorra, namawia również trzech poddanych na użycie smoczego rogu. Żelaźni ludzie przebijają się przez blokadę w zatoce i schodzą na brzeg, po czym atakują siły Yunkai. Rhaegal i Viserion krążą nad polem bitwy i sieją strach, pożerając wystrzeliwane przez trebusze zwłoki. Ludzie Matki pokonują Długie Kopie i niszczą jeden z trebuszy, Ducha Astaporu. Brązowy Ben ogłasza, że Drudzy Synowie zawsze byli ludźmi królowej, a przyłączenie się do Yunkai było tylko częścią intrygi.[/spoiler]

 

4. Niewiadome

Istnieje kilka niewiadomych, które mogą mieć wpływ na wynik bitwy, a co do których nie posiadamy wielu informacji, bądź w ogóle pozostają one w sferze domysłów:

  • Moqorro – kapłan R‘hllora. Motywy stojące za tym człowiekiem są niemal nieznane. Wysłany do Meereen przez Benerra, najwyższego kapłana świątyni R’hllora w Volantis, celem udzielenia wsparcia i ochrony Daenerys Targaryen. Uratowany przed utonięciem przez statek Żelaznej Floty stał się zaufanym przybocznym Victariona, uleczył jego zranioną na Tarczowych Wyspach rękę, a wykorzystując zdolność do czytania przyszłości w płomieniach udzielał trafnych wskazówek dotyczących podróży na morzu, objaśnił też lordowi kaptanowi zasady działania smoczego rogu. Czy jednak człowiek dysponujący taką mocą stałby się z własnej woli sługą łupieżcy z Żelaznych Wysp? Co Benerro i Moqorro widzieli w płomieniach? Czy zasady działania smoczego rogu, które kapłan przedstawił Victarionowi, są prawdziwe?
  • Euron Geyjoy – zgodnie z niektórymi teoriami Euron Greyjoy nie pozostał w Westeros, a w przebraniu wybrał się razem z bratem do Meereen, by na miejscu przedsięwziąć własny plan, najpewniej polegający na przejęciu kontroli nad smokami.
  • Dothrakowie – na targu stworzonym niemal pod murami Meereen mieli zostać ponoć sprzedani niewolnicy pędzeni do miasta przez dothracki khalasar. Czy dowodzi nim spotkany przez Daenerys i Drogona khal Jhaqo? Jak ma się do tego wizja z Domu Nieśmiertelnych, gdzie „pod Matką Gór, z wielkiego jeziora wychodził szereg nagich staruch, które klękały przed nią, dygocząc z zimna, i pochylały siwe głowy”, co może wskazywać na złożenie hołdu Daenerys prze staruchy z dosh khaleen? Daenerys zostanie siłą zabrana do Vaes Dothrak czy też powróci do Meereen, wiodąc za sobą tysiące dothrackich wojowników?
  • Niewolnicy z floty Volantis – statki z Volantis są napędzane siłą ramion tysięcy galerników, a na pokładach do walki szykuje się równie wielka rzesza żołnierzy-niewolników. Czy triarchowie mogą być pewni wierności tych ludzi? W końcu świątynia R’hllora w Volantis przedstawia Daenerys jako Azora Ahai, obiecanego zbawcę, a oprócz tego walczy ona przeciwko niewolnictwu. Czy niewolnicy na statkach Volantis, zarówno marynarze, jak i żołnierze, zbuntują się przeciwko swoim panom, by przyłączyć się do smoczej królowej? Niemal od razu zapewniłoby jej to ogromną przewagę na lądzie i morzu nad każdym potencjalnym wrogiem, a już z pewnością pozwoliłoby wygrać bitwę o Meereen.

Autor: Tomasz Brylant