Ostatni odcinek 5. sezonu “Gry o tron” był pełen zaskakujących, szokujących scen, zrodziło się po nim wiele pytań. Z całą pewnością był to mocny odcinek. Zapraszam do przeczytania mojego tekstu na jego temat.

1. Bitwa o Winterfell

Melisandre informuje Stannisa, że R’hllor zauważył złożoną przez nich ofiarę z Shireen, ponieważ śnieg i lód, które przyniosła zima, stopniały i dzięki temu mogą ruszać na Winterfell. Była to jedyna dobra informacja dla Stannisa, ponieważ zaraz potem otrzymuje wiadomość, że prawie połowa armii zdezerterowała, a jego żona, Selyse, popełniła samobójstwo. Chwilę później brat Roberta dowiaduje się, że opuściła go również czerwona kapłanka. Pomimo wielu przeciwności Stannis postanawia oblegać Winterfell.

Zbliżającą się armię ostatniego z żyjących Baratheonów dostrzega Podrick Payne, który szybko informuje o tym Brienne.

W tym czasie Boltonowie przygotowują się do walki. Zamieszanie spowodowane nadchodzącą bitwą wykorzystuje Sansa, która przekrada się do wieży, żeby zapalić w oknie świecę, co było ustalonym znakiem dla jej ukrytych sprzymierzeńców, sygnalizującym, że jest ona w niebezpieczeństwie. Niestety dzieje się to za późno, ponieważ Brienne porzuca swoje stanowisko.

Stannis planuje oblężenie, ale do niego nie dochodzi, ponieważ armia Boltonów opuszcza mury Winterfell i atakuje ze znaczną przewagą liczebną. Z armii Stannisa prawie nikt nie zostaje przy życiu, a Ramsay osobiście zajmuje się niedobitkami. Stannis również zostaje ciężko ranny podczas walki – takiego odnajduje go Brienne, która postanawia go zabić za morderstwo jego brata, Renly’ego Baratheona, któremu jest wierna do końca.

11061321_10206869786691759_7164567925299276655_o

Nie widzimy jednak bezpośrednio śmierci Stannisa, została ona jedynie zasugerowana.

Sansa próbuje przedostać się z powrotem do swojego pokoju, ale spotyka Myrandę, która celuje w nią łukiem. Młoda Starkówna zostaje ocalona przez Theona, który zrzuca kochankę Ramsaya przez balustradę. Fetor i Sansa postanawiają uciec przed powracającymi z bitwy Boltonami i skaczą z murów Winterfell. Upadek z ponad dwudziestu metrów wysokości jest ciężko przeżyć, ale istnieje taka możliwość, więc ich losy pozostają zagadką.

2. Zemsta Aryi w Braavos

Ser Meryn Trant wybiera w burdelu najbardziej odporną na ból dziewczynkę. Dwie pierwsze nie spełniają jego sadystycznych zachcianek, ale trzecia prawie nie reaguje na jego uderzenia. W związku z tym postanawia się nią zająć, a dwie pozostałe wygania. Wybraną dziewczynką okazuje się Arya Stark, która zmieniła twarz. Arya postanawia zemścić się na ser Merynie za morderstwo jej nauczyciela walki, Syria Forela. Kilkukrotnie godzi Tranta nożem, oślepia go i ostatecznie podrzyna mu gardło.

Po powrocie do Domu Czerni i Bieli spotyka mężczyznę, który mówi jej, że zabiła niewłaściwego człowieka i w związku z tym należy oddać śmierć Bogu o Wielu Twarzach.

11401005_10206869784811712_3270640139203326214_n

Mężczyzna, którego poznaliśmy jako Jaqena H’ghara, sam wypija truciznę. Jego postać przybiera jednak kapłanka, która również uczyła Aryę służyć w świątyni. Arya ślepnie, co jest początkiem kolejnego etapu nauk pobieranych u Ludzi bez Twarzy.

3. Otruta księżniczka

Myrcella, Jaime, Trystane i Bronn żegnają się z Doranem, Ellarią oraz Żmijowymi Bękarcicami i odpływają statkiem do Królewskiej Przystani. Ellaria całuje Myrcellę na pożegnanie w usta. Po odpłynięciu Jaime próbuje poinformować córkę, że to on a nie Robert jest jej ojcem. Okazuje się, że Myrcella od dawna to wiedziała i jest z tego faktu zadowolona. Niestety po wzruszającej scenie Myrcella zaczyna krwawić z nosa, po chwili słabnie i prawdopodobnie umiera.

11412010_1611490495780416_1553286355290741072_o

Okazuje się, że na ustach Ellarii była trucizna, którą podczas pocałunku przekazała dziewczynie. Ellaria również się zatruła, ale szybko wypija antidotum, które miała w małej fiolce na szyi.

Zabójstwo księżniczki z pewnością doprowadzi do wojny między Lannisterami a Martellami. Pamiętajmy również, że książę Trystane popłynął razem z Jaimem i Bronnem statkiem i z pewnością będzie ich więźniem.

4. Essos

W Meereen padają postanowienia, że Tyrion z pomocą Missandei i Szarego Robaka, będą sprawowali władzę nad miastem, a Jorah i Daario ruszają na poszukiwania Daenerys. Miastu grozi wojna domowa i przed Karłem stoi ciężkie zadanie zapobiegnięcia jej. Na szczęście pojawia się Varys, który z pewnością pomoże Tyrionowi w rządzeniu.

Khaleesi chce wrócić do Meereen, ale Drogon jest zbyt osłabiony, by temu podołać. Zajmuje się swoimi ranami i ignoruje królową, próbującą zmusić go do wyruszenia w drogę powrotną. Następnie Daenerys widzi, że na horyzoncie pojawiają się obcy ludzie i upuszcza pierścień z myślą, że to pomoże ewentualnym poszukiwaczom w jej odnalezieniu. Okazuje się, że Daenerys spotyka cały khalasar dowodzony przez khala Jhaqo.

11393298_1611490565780409_6129976927106453231_o

Jak władcy koni potraktują żonę zmarłego khala Drogo?

5. Spacer wstydu

Cersei postanawia przyznać się do win i staje przed Wielkim Wróblem. Wyznaje, że spała z Lancelem Lannisterem, ale reszcie grzechów zaprzecza. Powołuje się na miłosierdzie Matki, która jest jedną z siedmiu twarzy boga. Wielki Wróbel wysłuchawszy spowiedzi królowej matki pozwala jej odwiedzić syna Tommena, który przebywa w Czerwonej Twierdzy. Zanim jednak to zrobi, będzie musiała odbyć pokutę, która polega na przejściu nago ulicami Królewskiej Przystani od Septu Baelora do Czerwonej Twierdzy.

11143448_1611490332447099_8554387344752156072_o

Początkowo kościół w Chorwacji, gdzie nagrywane były sceny z Królewskiej Przystani, był przeciwny nagraniu nagich scen na ulicach miasta, ale finalnie udało się doprowadzić do ich zarejestrowania. W trakcie marszu Cersei jest wyzywana i upokarzana przez gawiedź, obrzucana odpadkami i opluwana. Wszystko to w pewnym momencie sprawia, że upada.

Wyraźnie widać, że w trakcie nagrywania scen była wykorzystywana dublerka Leny Headey.

double-cersei (1)

Po dojściu do Czerwonej Twierdzy stopy królowej matki krwawią, jest też roztrzęsiona i zapłakana. Witają ją Kevan Lannister, Maester Pycelle i Quburn, który przedstawia jej nowego członka Gwardii Królewskiej. To Robert Strong, nieodzywający się olbrzym, który z pewnością jest Gregorem Cleganem nad którym Qyburn prowadził eksperymenty.

Cersei z pewnością będzie żądna zemsty i w przyszłym sezonie możemy się spodziewać wojny z Wiarą Wojującą, którą sama przywróciła do życia.

6. “W imię Straży”

Jon rozmawia z Samwellem, który prosi go o pozwolenie na wyjazd do Starego Miasta, w celu pobierania nauk na maestra w Cytadeli. Lord Dowódca początkowo jest przeciwny temu pomysłowi, ale po śmierci Aemona Targaryena w Nocnej Straży będzie potrzebny nowy maester. W związku z tym Snow pozwala Samowi i Goździk wyjechać z Czarnego Zamku.

Jon siedząc w jednej ze swoich komnat zostaje poinformowany przez Olly`ego, że jego wuj, Benjen Stark, był widziany żywy na północ od Muru. Olly wiedzie Lorda Dowódcę na plac w Czarnym Zamku i doprowadza go do miejsca, gdzie zgromadziło się wielu członków Nocnej Straży. Na drewnianej belce został przybity napis: “Zdrajca”. Po ujrzeniu go, Jon zostaje ugodzony nożami przez swoich braci. Na samym końcu jest młody Olly, który pamięta śmierć swoich rodziców zabitych przez dzikich i po raz szósty rani Jona ze słowami: “W imię Straży”.

11078256_1611490779113721_3349456335503583482_o

Ostatnią rzeczą jaką widzimy, jest twarz Snowa i rosnąca plama krwi.

Do tego ewidentnie doprowadziła polityka Lorda Dowódcy i jego decyzja o wpuszczeniu dzikich przez Mur. Fani spekulują, że Jon jak warg będzie mógł wcielić się w swojego wilkora, Ducha, albo wskrzesi go Melisandre, która przybyła do Czarnego Zamku tuż po opuszczeniu Stannisa. W wywiadzie dla Entertainment Weekly Kit Harington informuje jednak, że w przyszłym sezonie już go nie zobaczymy.