Ostatni sezon Gry o tron otrzyma drugi największy budżet w historii HBO.

Najpopularniejsza produkcja HBO nigdy nie grzeszyła skromnym budżetem. Stacja przyzwyczaiła nas już do produkowania z rozmachem, jednak 8. sezon Gry o tron przeskoczy wszystkie spodziewane kwoty, bijąc własne rekordy.

W zestawieniu o rosnących budżetach telewizyjnych magazyn Variety nonszalancko wyjawił, że produkcja każdego odcinka 8. sezonu będzie kosztować około 15 mln dolarów. To daje nam drugi wynik w historii stacji. Po doliczeniu m.in. kosztów promocji, kwota za całą, najkrótszą jak dotąd serię wyniesie ponad 100 mln dolarów. Pierwsze miejsce nadal dzierży 10-częściowy miniserial Pacyfik – wyprodukowana wspólnie przez Stevena Spielberga, Toma Hanksa i Gary’ego Goetzmana opowieść z II Wojny Światowej, gdzie średnia kwota na odcinek wyniosła 20 mln dolarów. W swojej kategorii Gra o tron nie ma konkurentów.

Budżet na sezon 5. wynosił 8mln dolarów na odcinek, w 6. było to już 10 mln, natomiast w 7. koszt każdego epizodu wyniósł około 14 mln.

dr

Co to oznacza dla zwykłego widza? Podwyżka może dotyczyć wydłużenia średniego czasu odcinka, jednak porównując tę kwotę do budżetu sezonu 6., każdy epizod trwałby blisko 90 minut. Tymczasem najdłuższy w historii 7×07, Smok i wilk, liczył sobie “tylko” 81 minut, więc to dość ambitne stwierdzenia. Może się to wiązać również z przedstawieniem większej ilości fantastycznych stworzeń, w tym wyczekiwanym powrotem Ducha na ekrany.

Trwa też wdrażanie w życie planu z kinową premierą finałowego odcinka. Według założenia, ostatni epizod serialu ma być wyemitowany o tej samej porze w kinach na całym świecie.


źródło: watchersonthewall.com