Autor "Pieśni Lodu i Ognia" pojawił się na corocznym konwencie w amerykańskim Baltimore, na którym odczytał nowy rozdział z "Wichrów zimy", skupiający się na postaci Aerona Greyjoya. Miał też wyjawić ciekawą informację dotyczącą Brienne!

George R.R. Martin pojawił się na na organizowanym corocznie konwencie “Balticon”, w który nieoczekiwanie odczytał nowy rozdział z “Wichrów zimy”, a mianowicie rozdział Aerona Greyjoya. Jeden z użytkowników Twittera, BryndenBFish, na bieżąco relacjonował przebieg rozdziału. Poniżej przedstawiamy jego streszczenie, a niebawem postaramy się udostępnić Wam pełne tłumaczenie!

Rozdział przedstawiony jest z punktu widzenia Aerona Greyjoya, brata zmarłego Balona. W książkach jest on przeciwnikiem wybranego na nowego króla Eurona.

Fragment rozpoczyna się na statku Eurona – Ciszy. Aeron jest na nim więźniem Eurona, który zabiera go ze sobą na wyprawę, aby ten nie podburzał ludu na Żelaznych Wyspach. Okazuje się, że Euron nawiązywał wcześniej kontakt z czarnoksiężnikiem Pyatem Pree z Qarthu – tym samym, który próbował zabić Daenerys w “Starciu królów”.

Aeron w snach widzi swojego brata Urrigona, który zmarł w dzieciństwie. Po pewnym czasie odwiedza go Euron, który daje mu do wypicia cień wieczoru. Aeron po jego wypiciu ma dwie wizje – w pierwszej odwiedza go Urrigon, który straszy go, że na dnie morza nie czeka na niego Utopiony Bóg, lecz tylko robactwo.

W drugiej wizji Aeron widzi Eurona siedzącego na ogromnym stosie poczerniałych czaszek. W tle widać płonący las. Euron informuje go, że zbliża się koniec świata, podczas którego narodzi się nowy bóg. Unosi potężni róg i dmie w niego, a po chwili zjawiają się smoki, krakeny i inne stworzenia, które składają mu hołd. Po chwili góra czaszek znika, a Euron siedzi na Żelaznym Tronie – na jego ostrzach zatknięto głowy bóstw Siedmiu.

Euron zabiera Ciszę na wyprawę łupieżczą, a Aerona przywiązuje do dziobu okrętu. Nowo wybrany król wyrusza przeciwko siłom Redwyne’ów.

damp(Aeron Greyjoy – autor: Anders Finer)

Według nieoficjalnych relacji Martin zdradził też  pewien szczegół dotyczący Brienne z Tarthu – coś, co wielu fanów od dawna podejrzewało – i przyznał, że [spoiler] jest ona potomkinią Duncana Wysokiego, znanego z serii krótkich opowieści o Dunku i Jaju.[/spoiler]

Przypominamy też, że informacje o wszystkich udostępnionych do tej pory rozdziałach i fragmentach znajdziecie w odrębnym zestawieniu.

źródło: twitter.com/BryndenBFish