Magia w Westeros i Essos odkrywaliśmy tom po tomie i odcinek po odcinku. W historii świata Pieśni Lodu i Ognia zapisało się natomiast kilka postaci, będących w mniejszym lub większym stopniu użytkownikami sztuk tajemnych. Przedstawmy te jednostki, które za życia okryły się raczej złą sławą.
Brynden „Bloodraven” Rivers
(autor: prokrik)
Jeden z Wielkich Bękartów Aegona IV, zwanego Niegodnym, wspiął się w swoim życiu dwukrotnie na wysokie stanowiska – raz jako namiestnik króla, później zaś jako Lord Dowódca Nocnej Straży. Podobno parał się sztukami czarnoksięskimi, które pozwalały mu dowolnie zmieniać wygląd, transformować się w mgłę, panował również nad zwierzętami. W Westeros krążyły wieści, jakoby Bloodraven miał „tysiąc oczu i jedno” i wiedział doskonale o wszystkim, co się dzieje. Jego kochanka, Shiera Morska Gwiazda, cieszyła się nawet gorszą sławą – młody książę Aegon (późniejszy król Aegon V Niespodziewany) utrzymywał, że kąpie się ona w krwi dziewic, aby zachować młodość.
Niektórzy czytelnicy zauważyli też, że Bloodravena spotykamy w “Tańcu ze smokami”. To nikt inny jak trójoka wrona, mędrzec z drzewa, który pomaga zgłębić Branowi sztukę spoglądania poprzez przeszłość.
—
Arcymaester Marwyn
(autor: nawia)
Ten nietypowy maester bardzo chętnie zgłębiał tajemne sztuki. Dużo podróżował po Essos, zadawał się z szemranym towarzystwem, uczył też niesławną Mirri Maz Duur, która zabiła później khala Drogo i nienarodzone dziecko Daenerys. Wierzy w duchy i istoty nadnaturalne i z wielkim zaangażowaniem śledzi doniesienia o smokach. W swoich podróżach miał do czynienia z czarnoksiężnikami i magami cieni. Uważa się, że składa on ofiary dziwacznym bogom. Twierdzi również, że za wyginięcie smoków odpowiadają inni maestrowie. I to właśnie on decyduje się na podróż do Daenerys Targaryen po spotkaniu z Samwellem Tarlym. Ciekawe, czy Smocza Królowa pamięta jeszcze to, co Mirri Maz Duur powiedziała jej o swoim nauczycielu?
—
Melisandre z Asshai
(autor: trisste)
Jedna z najbardziej tajemniczych postaci sagi, według George’a Martina jedna z najbardziej niedocenionych. Melisandre opanowała sztuki wykraczające poza rozumienie ludzi z Westeros. Źródłem jej mocy najprawdopodobniej będzie jej rubin – to on rozbłyskuje, gdy ta kapłanka R’hllora używa najpotężniejszych ze swoich zaklęć. A jest się czym pochwalić: potrafi być odporna na zimno i truciznę, rodzi potężne cienie, korzysta z magii krwi, tka iluzje i czyta w ogniach. Kontroluje również zwierzęta. Według serialu potrafi również ukryć swój wiek oraz ożywiać zmarłych podobnie jak udało się to Thorosowi z Myr. Kimkolwiek jest i jakikolwiek będzie jej cel – z całą pewnością odegra jeszcze ważną rolę w opowieści.
—
Pyat Pree
(autor: jaxjocson)
Brzydki i straszny Pyat jest jednym z tych, którzy zapraszają Daenerys do Qarthu. Ten niepokojący czarnoksiężnik próbuje wykorzystać potęgę, jaka rodzi się w Dany i zaprasza ją do Domu Nieśmiertelnych, gdzie poi dziewczynę tajemniczym cieniem wieczoru – napojem wywołującym wizje. Co ciekawe, opis smaku owego “wina” łudzącego przypomina żołędzią papkę, którą spożyje Bran kilka tomów później – czyżby była to podobna substancja, zapewniająca niejako wgląd w przeszłość? Tak czy inaczej, Pyatowi ani jego czarnoksiężnikom nie udaje się pochwycić Daenerys. Zamiast tego żądni zemsty szukają jej w Pentos, gdzie wpadają w ręce Eurona Greyjoya. Ich los nie jest godny pozazdroszczenia.
—
Qyburn
(autor: Sir Heartsalot)
Cichy i skromny były maester Cytadeli jest tym, który przybywa do Harrenhal razem z Dzielnymi Kompanionami. Jego kariera w Starym Mieście nie była przesadnie długa – zamiast otwierać ciała zmarłych, by poznawać tajemnice żywych, zaczął robić na odwrót i dokonywać wiwisekcji, aby odkrywać sekrety umarłych. Studiował nekromancję i interesował się duchami, ale wyrozumiałością wobec jego myślenia wykazywał się tylko arcymaester Marwyn. Gdy nieetyczne praktyki Qyburna zostały odkryte, został on pozbawiony łańcucha i wydalony z Cytadeli. Mimo to był jednym z tych, którzy najlepiej poznali sekrety życia i śmierci… o czym przekonała się królowa Cersei, gdy pozwoliła mu eksperymentować z ciałem Gregora Clegane’a.
—
Duch z Wysokiego Serca
(autor: yvyb13)
Może nie jest to istota tak mroczna jak pozostałe wymienione, ale budzi ona słuszny respekt wśród innych. Białowłosa karlica o czerwonych oczach żyje w Dorzeczu, wróżąc i śniąc. Najprawdopodobniej jest jednym z dzieci lasu, tym samym, które wywróżyło, że z linii Aerysa II Targaryena i jego siostry Rhaelli narodzi się książę, którego obiecano. Duch z Wysokiego Serca wywróżyła też wiele innych istotnych rzeczy: śmierć Balona Greyjoya, wskrzeszenie Catelyn Stark oraz truciznę, którą Sansa Stark miała na siateczce w trakcie ślubu Joffreya. Kobieta ta wystrzega się jednak Aryi, uważając, że ta jest naznaczona śmiercią (w podobny sposób na młodszą Starkównę zareagowała Melisandre, tyle tylko, że w serialu).
—
Maggy Żaba
(autor: mattolsonart)
Posługująca się magią krwi wiedźma pochodząca ze wschodu była żoną szlachcica, który stał się założycielem rodu Spicerów. To właśnie ona wieszczy młodej Cersei z jej własnej krwi, obiecując jej króla za męża, przepowiadając trójkę jej dzieci i szesnaście bękartów Roberta. Maggy przepowiada też śmierć dzieci lannisterskiej królowej, nadejście kobiety, młodszej i piękniejszej, która ją zastąpi, aż wreszcie jej własną śmierć z rąk “valonqara”. Maggy przepowiada również śmierć Melary, przyjaciółki Cersei i bardzo subtelnie daje do zrozumienia, że to właśnie córka Tywina będzie powodem jej śmierci.
Autor artykułu: Emilia Wyciślak