W wywiadzie dla Variety Dan Weiss i David Benioff zdradzają główny motyw szóstego sezonu.

Variety w wywiadzie z głównymi twórcami serialu zadało im pewne szczególne pytanie: czy jest temat, który szczególnie cechuje 6. sezon?

D. Benioff: Bardzo dużo rozmawialiśmy o domu.

D. Weiss: Mnóstwo powrotów do domu.  

Temat jest szczególnie interesujący, biorąc pod uwagę, jak wielu bohaterów pozostaje z dala od swojego domu lub tego, co uważa za to miejsce. Arya, Sansa, Bran, Rickon Stark i Jon Snow, Samwell Tarly,

[spoiler] w szóstym sezonie zobaczymy jego rodzinę, [/spoiler]

Daenerys, Tyrion… Również drugi epizod tego sezonu nosi tytuł “Dom”.

Dalej czytamy:

D. Benioff: To jeden z tych miłych aspektów prowadzenia długiej. wielosezonowej historii. Obserwujesz tych bohaterów przez… właściwie to spędzasz z nimi całe lata. Naprawdę widzisz jak dorastają, lub w innych przypadkach, jak się starzeją, jak my. Bohaterowie rozdzieleni od wielu sezonów na naszych oczach jednoczą się. Postaci, które nigdy się nie spotkały, na naszych oczach spotykają się po raz pierwszy. Te kwestie są dla nas bardzo ekscytujące, zarówno pisanie ich i oglądanie w roli widzów. 

D. Weiss: Wraz z redukcją [do red. wątków, postaci] przychodzi pewna energia, zwłaszcza jeśli pozwoliło się temu dojrzewać. Kiedy zaczynasz popychać wszystko i wszystkich w jednym kierunku, po prostu pojawiają się emocje. Nic już nie wydaje się drugorzędne, ponieważ nie ma już niczego drugorzędnego. Główni bohaterowie oddziałują z głównymi bohaterami. Jak powiedział David, to jest o wiele bardziej ekscytujące do pisania. Czuję, że również do oglądania.

Następne pytanie dotyczyło tradycji przedostatniego odcinka sezonu jako tego wielkiego i pełnego fajerwerków. W ubiegłych sezonach:

[spoiler] 1×09 – ścięcie Neda Starka, 2×09 – bitwa o Czarny Nurt (Królewska Przystań), 3×09 – Krwawe Gody, 4×09 – bitwa o Mur, 5×09 – ofiara Shireen i Drogon na Arenie Daznaka. [/spoiler]

Czy mamy się spodziewać takiego i w szóstym sezonie?

D. Benioff: Przedostatni z nich jest wielki, ale jest mnóstwo mocnych momentów również w pozostałych, co dla nas jest rozrywką. Wyjątkowo zabawnie było ubiegłego roku, kiedy widzowie zostali wzięci z zaskoczenia już przy ósmym epizodzie, “Hardhome”. Myślę, że wszyscy spodziewali się powolnego, leniwego odcinka przed tym pełnym fajerwerków dziewiątym, więc nie byli przygotowani na to, co zobaczyli. To było naprawdę zabawne, zastać ludzi z opuszczoną gardą i kontynuować zaskakiwanie ich. Dziewiątkę wyreżyserował Miguel Sapochnik, ten sam, który zajmował się “Hardhome”, i kompletnie pozamiatał. Jestem bardzo podekscytowany tym, że widzowie to zobaczą.

D. Weiss: Nie mówimy, że dziesiąty również nie będzie bardzo ‘hoo-ha’.

D. Benioff: W tym roku mamy mnóstwo takiego materiału.

Warto zwrócić uwagę, że w epizodzie 6×09 najpewniej zobaczymy

[spoiler] bitwę na Północy, w której ma wziąć udział Jon i Ramsay. [/spoiler]

A jak ma się ten sezon do ubiegłych?

D. Benioff: Myślę tylko, że jest lepszy. Myślę, że najlepszy do tej pory. Nie cierpię tego, że mówiąc to brzmię jak sprzedawca, ale szczerze w to wierzę. Szczerze, jestem naprawdę podekscytowany, że ludzie będą mogli zobaczyć te kolejne dziesięć godzin materiału. Myślę, że aktorzy nigdy nie spisali się lepiej. Myślę, że zdjęcia nigdy nie wyszły lepiej. To po prostu solidne. Myślę, że to jest zaje##ście solidne.