W poniższym artykule zamierzam wymienić kilka postaci, które nie znalazły się w serialu „Gra o tron”, a są częścią sagi “Pieśń Lodu i Ognia” George’a R.R. Martina. Jeżeli jeszcze nie czytałeś sagi, a masz zamiar przeczytać ją w przyszłości, to możesz znaleźć tu kilka spoilerów.

III. Plama, Cortnay Penrose, Edric Storm i Silny Belwas

Plama jest szalonym błaznem na dworze Stannisa Baratheona. Steffon Baratheon, ojciec Stannisa, odnalazł go w Volantis i nabył jako niewolnika. W trakcie podróży przez wąskie morze, statek Steffona spotkał wielki sztorm. Z ponad stuosobowej załogi przeżył tylko Plama.

patchface_by_sprrow-d6tgf5eBłazen Stannisa jest bardzo intrygującą postacią, a czytelnicy snują na jego temat różne teorie. Plama po ocaleniu ze sztormu nabył zdolność przepowiadania przyszłości. Wielu sądzi, że prawdopodobnie zawdzięcza ją Utopionemu Bogu – spędził na wąskim morzu aż trzy dni, po których został wyrzucony na brzeg. Plama często mówi o tajemniczej podmorskiej krainie, w której spędził owe trzy dni. Nawiązuje do niej w swoich przepowiedniach. W jednej z nich, zapowiedział nawet Krwawe Gody:

– Krew głupka, krew króla, krew na dziewicy udach, ale łańcuchy dla gości i dla pana młodego, cuda, cuda, cuda – zaśpiewał, przeskakując z nogi na nogę

Nieobecność szalonego błazna w serialu nie wpływa w żaden sposób na fabułę, ale Plama jest tak barwną postacią, że chętnie zobaczyłbym ją w produkcji HBO.

W serialowym wątku związanym ze Stannisem Baratheonem zabrakło również Cortnay’a Penrose`a i Edrica Storma. Cortnay Penrose jest kasztelanem Końca Burzy, który był drugą ofiarą cienia zrodzonego przez Melisandre. Edric Storm jest jednym z bękartów Roberta, jego rolę w serialu przejmuje Gendry.

Silny Belwas był niewolnikiem, który walczył na arenie w Meereen i nie przegrał żadnej walki. Staje się on członkiem straży przybocznej Daenerys. To on był championem Khaleesi, który walczył dla niej przed murami Meereen. Potem, razem z ser Barristanem, Jorahem i dwudziestoma mężczyznami zdobył miasto. W serialu to Daario Naharis zdobywa Meereen dla Daenerys i jest jej championem. Silny Belwas prawie umarł po zjedzeniu przeznaczonych dla Daenerys zatrutych szarańczy.

II. Zimnoręki

cold_hands_by_zippo514-d5znqtp

Zimnoręki jest jedną z najbardziej tajemniczych postaci w sadze Pieśń Lodu i Ognia. Mieszka za Murem, jeździ na wielkim łosiu, a w jego otoczeniu latają kruki. Nie oddycha, jego ciało wydaje się być martwe, a dłonie są zimne. Pomimo tego, porusza się i mówi. Nie jest jednym z Białych Wędrowców, jego oczy są czarne. Pomaga Samwellowi, Goździk i jej synowi uciec przed Innymi. To on doprowadza Brana, Hodora, Meerę i Jojena do Trójokiej Wrony.

Zimnoręki wygląda jakby kiedyś był członkiem Nocnej Straży – nosi czarny strój. Ponadto nazywa Samwella „bratem”. Na głowie ma kaptur zasłaniający jego twarz. Istnieje teoria mówiąca, że jest to zaginiony Benjen Stark.

Szkoda, że HBO zrezygnowało z Zimnorękiego w serialu.

comment_sho6xgzwHvFdiH20nPlVtCFeaNisEhLF

I. Pani Kamienne Serce

Po Krwawych Godach Freyowie wrzucili martwe ciało Catelyn do rzeki, wyśmiewając się tym samym z tradycji Tullych. Ciało żony Neda znalazło Bractwo bez Chorągwi. Beric Dondarrion poświęcił swoje życie za przywrócenie życia Catelyn Stark.

Bliznę pozostawioną przez ostrze jego brata ukrywały płaszcz i kołnierz, lecz jej twarz wyglądała jeszcze gorzej, niż ją zapamiętał. Od długiego przebywania w wodzie ciało stało się miękkie niczym budyń, a skóra nabrała koloru zsiadłego mleka. Połowa włosów jej wypadła, a druga połowa stała się biała i krucha jak u zgrzybiałej staruchy. Rozoraną paznokciami twarz pokrywały strzępy skóry i czarna krew. Najstraszliwsze jednak były oczy. Widziały go i były pełne nienawiści.

– Nie może mówić – oznajmił mężczyzna w żółtym płaszczu. – Zbyt głęboko poderżnęliście jej gardło, cholerne skurwysyny. Ale pamięta.

Ożywiona Catelyn stała się przywódczynią Bractwa bez Chorągwii jako Pani Kamienne Serce. Jej głównym celem jest zemsta.

Czy on tam był, pani? – zapytał. – Czy brał w tym udział?
Lady Catelyn ani na chwilę nie spuszczała z niego oczu. Skinęła głową.
Merrett Frey otworzył usta, chcąc błagać, lecz słowa zdusiła pętla. Jego stopy uniosły się nad ziemię, sznur wpił się mocno w miękkie ciało poniżej podbródka. Wznosił się wciąż w górę, szarpiąc się i wierzgając nogami

Rok temu Lena Headey umieściła na swoim Instagramie zdjęcie sugerujące, że Pani Kamienne Serce pojawi się w czwartym sezonie “Gry o tron”.

Screen Shot 2014-06-03 at 12.13.48 PMTak się jednak niestety nie stało. Serwis watchersonthewall.com poinformował, że Catelyn nie pojawi się również w piątym sezonie Gry o tron. Uważam, że wątek zemsty Pani Kamienne Serce na Freyach jest tak dobry, że nie powinno być mowy o pominięciu go w serialu. Niestety zamiast niego dostajemy np. nikomu niepotrzebny romantyczny wątek Missandei i Szarego Robaka.

gameofthrones_forweb_by_kaywinnit-d7c8a7d


Autorzy obrazów:

1. Plama – sprrow

2. Zimnoręki – zippo514

3. Pani Kamienne Serce – kaywinnit

Wszystkie cytaty pochodzą z “Nawałnicy mieczy” George’a R.R. Martina