Stacja HBO udostępniła kolejny teaser nowego sezonu "Gry o tron". Zapraszamy do obejrzenia go w wersji z polskimi napisami oraz przeczytania naszej analizy.

W zaprezentowanym materiale powtarzają się niektóre sceny z poprzedniej zapowiedzi, ale jednocześnie jest też trochę nowych ujęć – zapraszamy do przeanalizowania ich wraz z nami!

Teaser otwierają ujęcia z Daenerys, najprawdopodobniej zmierzającej do Vaes Dothrak – świętego “miasta” Dothraków. Wyraźnie widzimy, że jest traktowana jako więzień.

1

Następnie przenosimy się do Meereen, gdzie widzimy Tyriona, Missandei i Szarego Robaka, przyjmujących grupkę osób wyglądających na wysoko postanowionych mieszkańców miasta. Drugie ujęcie może sugerować późniejszą rozmowę Tyriona z Szarym Robakiem… bądź też monolog tego pierwszego, który słyszymy w tle.

4

Kolejna scena – Ramsay, a za nim zastępy żołnierzy Boltonów – czyżby ujęcie ze zbliżającej się potężnej bitwy na Północy?

damdam2

Po chwili między kilkoma innymi ujęciami widzimy postacie w pokrytym śniegiem lesie – wiele wskazuje na to, że Brienne i Podrick natkną się na Sansę oraz Theona, którzy dopiero co uciekli z Winterfell – i uratują ich (a przynajmniej spróbują).

12

Dwa kolejne ujęcia wydają się w miarę łatwe do interpretacji – Jaime powraca do Królewskiej Przystani, gdzie Cersei dowiaduje się o śmierci Myrcelli:

01

W tle słyszymy Wielkiego Wróbla, którego po chwili widzimy wraz z Tommenem – przywódca wróbli bez wątpienia próbuje pozyskać w młodym królu sojusznika bądź przekonać go do swoich racji.

001

Kolejne ujęcie przedstawia Jaime’a na tle zastępu wojsk Tyrellów. Niemal na pewno jest to fragment potężnej sceny w Królewskiej Przystani nakręconej z udziałem kilkuset statystów, o której pisaliśmy już wcześniej (ostrzegamy przed spoilerami!).

10

Następnie znów wracamy na Essos, gdzie widzimy z góry tłumy Dothraków, na których pada cień smoka – Drogona, który najpewniej przybywa Daenerys na ratunek:

13

I po chwili kolejne ujęcia ze sceny batalistycznej – najprawdopodobniej tej samej, w której weźmie udział m.in. Ramsay i wojska Boltonów:

02

Szybkie ujęcie Aryi, która w przedstawionej scenie nadal pozostaje ślepa. Nieco później mamy także scenę, w której widzimy ją nad ulicą w Braavos.

15

I wreszcie retrospekcja, na którą z pewnością czeka wielu fanów “Pieśni Lodu i Ognia” – czyli wydarzenia spod Wieży Radości. Twórcy zdecydowali się pokazać widzowi ostatnie dni wspominanej tylko do tej pory rebelii Roberta Baratheona, kiedy to Ned Stark i Howland Reed, w towarzystwie zastępu zbrojnych, podjęli krwawą walkę z trzema członkami Gwardii Królewskiej, strzegącymi siostry Neda – Lyanny.

17

Następnie mamy rzut oka na bramę Czarnego Zamku, która zostaje zniszczona przed olbrzyma. Czyżby nieuchronne starcie Nocnej Straży z dzikimi po zamordowaniu Jona?

18

Z mroźnej Północy znów jesteśmy przeniesieni do upalnego Essos – tym razem widzimy wyraźnie zaskoczonego bądź zszokowanego Tyriona – być może wpadł on “w odwiedziny” do dwóch pozostałych w podziemiach miasta smoków Daenerys.

t

Autorzy teasera nie zapomnieli również o wątku Brana, który powraca do serialu po nieobecności w 5. sezonie. Na kilku ujęciach widzimy zarówno jego, jak i Nocnego Króla oraz innych białych wędrowców. Bran wyraźnie stoi na własnych nogach, co może sugerować, że scena jest wizją zesłaną na niego przez Bloodravena:

w1

Wracamy również do Domu Czerni i Bieli, w którym “Jaqen” kontynuuje trening Aryi.

Tak czy inaczej dar zostanie przekazany. Tak czy inaczej… twarz dołączy do pozostałych.

j1

Końcówka teasera napakowana jest szybkimi ujęciami głównych bohaterów, z których jedno z pewnością zasługuje na uwagę – widzimy Theona w towarzystwie (najprawdopodobnej) siostry, co zdaje się potwierdzać doniesienia o jego powrocie na Wyspy Żelazne:

th

Zapraszamy do dzielenia się własnymi spostrzeżeniami i domysłami!

źródło i zdjęcia: HBO