George R.R. Martin postanowił opublikować wpis z okazji zakończenia serialu. Przede wszystkim wyraził słowa wdzięczności:

Chciałbym podziękować wszystkim. Na premierze ósmego sezonu w Nowym Jorku były 42 osoby z obsady i to nie była całość. Ekipa, chociaż może nie jest tak widoczna, była nie mniej ważna. Mieliśmy niesamowite osoby na planie, o czym świadczą wszystkie zdobyte Emmy. David & Dan zebrali drużynę mistrzów. Reżyserzy byli również niezrównani. Powinienem zacząć wymieniać nazwiska, ale boję się, że kogoś bym pominął, było ich tak wielu. Musze wspomnieć Davida Benioffa, Dana Weissa, Bryana Cogmana (trzecią głowę smoka[…])i oczywiście wspaniały zespół z HBO, z Richardem Pleplerem na czele.

Autor zabrał głos w sprawie zakończenia.

Jak to wszystko się skończy? (…) Tak samo jak w serialu? Inaczej?

Cóż… tak. I nie. I tak. I nie. I tak. I nie. I tak. (…)

Następnie Martin wymienia postacie, których nie było w serialu, a są w książkach, wskazując, że ich losy będziemy mogli poznać tylko na papierze. Na koniec powtarza swój ulubiony bon mot: “ile dzieci miała Scarlett O’Hara?”

Ile dzieci miała Scarlett O’Hara? Trzy w powieści. Jedno w filmie. Zero w prawdziwym życiu; była postacią fikcyjną, nigdy nie istniała. Serial to serial, książki to książki. Dwa różne sposoby na opowiedzenie tej samej historii.

Pisarz z Nowego Meksyku szacuje też długość pozostałych tomów:

Spodziewam się, że moje dwie ostatnie książki będą miały łącznie 3000 stron manuskryptu, a jeśli będzie potrzeba więcej stron, rozdziałów czy scen, to je napiszę.

Jak można było przeczytać w komentarzach na naszej stronie, wielu fanów liczyło, że zaraz po finale serialu zostanie ogłoszona data premiery nowej książki, niestety były to płonne nadzieje. Oddajmy głos autorowi.

A poza tym to piszę. (…) “Wichry zimy” są bardzo spóźnione, wiem to, ale będą skończone. Nie powiem kiedy, kiedyś tak robiłem, zapeszałem, a was krzywdziłem… ale skończę, a później nadejdzie “Sen o wiośnie”.


A czym oprócz tego zajmuje się autor?

Jestem producentem przy 5 powstających serialach na HBO (niektóre z nich nie mają nic wspólnego z Westeros), dwóch na Hulu i jednym na History Channel. Jestem zaangażowany w kilka projektów fabularnych, jedne są oparte o moje własne historie i książki, a inne o cudzy materiał. Chciałbym zrobić kilka filmów krótkometrażowych, adaptacji klasycznych historii napisanych przez najbardziej błyskotliwych, ekscentrycznych i oryginalnych pisarzy w naszym gatunku. Byłem konsultantem japońskiej gry komputerowej. A poza tym jest jeszcze Meow Wolf…


Fragment na temat gry komputerowej wydaje się być najbardziej interesujący w całej wypowiedzi. Od paru miesięcy krążyła plotka, że Martin pracuje nad historią do gry japońskiego studia From Software, znanego z takich tytułów jak Dark Souls, Bloodborne czy Sekiro: Shadows Die Twice. Jak widzimy pisarz nie potwierdził tego całkowicie, ale mocno uprawdopodobnił. Tytuł, dla którego Martin konsultował fabułę, nie został jeszcze ogłoszony, ale IGN sugeruje, że najprawdopodobniej jest to Bloodborne 2.

Źródło: IGN, Not a Blog