Organizatorzy kolejnej edycji Pyrkonu – największego w Polsce festiwalu fantastyki – który odbyć się ma w dniach 8-10 kwietnia na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, opublikowali program imprezy. Można w nim znaleźć kilka punktów programu dotyczących serii Martina oraz serialu HBO.

Przede wszystkim zapraszamy Was na panel Co wiemy o nadchodzącym sezonie “Gry o tron”? prowadzony przez trójkę naszych redaktorów. Opis wszystkich punktów programu dotyczących serii znajdziecie poniżej, zaś pełny program Pyrkonu – na tej stronie.

PIĄTEK, 8 KWIETNIA

16:00 – Polska edycja PLiO: Gra o Tron RPG – prezentacja

prowadzący: Paweł “Pepe” Panasiuk, Michał “Puszon” Stachyra

czas trwania: 50 min.

sala: RPG i Larp

opis: Przeżyj epickie przygody w świecie wykreowanym przez George’a R.R. Martina. Jeśli kusi cię możliwość wcielenia w jednego ze Starków, bądź Lannisterów; jeżeli masz ochotę przeżyć niezwykłe przygody w Królewskiej Przystani lub w groźnym Harrenhal; czy choćby dlatego, że lubisz mówić Hodor, Hodor, Hodor – to koniecznie pojaw się na prezentacji gry fabularnej Pieśń Ognia i Lodu: Gra o Tron RPG. Zapraszamy na spotkanie z tłumaczami i wydawcami polskiej edycji gry.

18:30 – Magia w “Pieśni Lodu i Ognia”

prowadzący: Asia “Asiek” Witek

czas trwania: 50 min.

sala: Literacka 1

opis: Obecność magii to niezbędny składnik literatury fantasy, tymczasem najpopularniejszy obecnie cykl doskonale się obywa bez spektakularnego udziału elementów nadprzyrodzonych. Na ile George R. R. Martin opiera się na rozwiązaniach fabularnych z udziałem magii, co oferuje czytelnikom zamiast tego i czy Martin może w przyszłości znaleźć więcej naśladowców – zapraszam wszystkich zainteresowanych Pieśnią Lodu i Ognia.

SOBOTA, 9 KWIETNIA

10:00 – “Gra o tron” – co tracimy nie czytając książki?

prowadzący: Łukasz “Pyro” Kaczmarek

czas trwania: 50 min.

sala: Aula 2

opis: Nie masz czasu, cierpliwości, albo po prostu zwyczaju czytać literackich kolubryn, jakie wytacza George R. R. Martin? Ten panel jest właśnie dla Ciebie! Wszystkie ominięcia, niuanse i smaczki wynikające z różnic w adaptacji, które mogą Ci pomóc lepiej zrozumieć serial HBO “Gra o Tron”. W programie: co można wydedukować wczytawszy się w książki (kto jest matką Jona Snow?), najciekawsze postaci wycięte z serialu, wyjaśnienie kilku pogmatwanych scen, dlaczego czytelnicy “Pieśni Lodu i Ognia” uwielbiają Stannisa, i kilka słów uznania dla wątków, które serial stworzył od zera.

10:00 – Flagi fandomowe – “Gra o tron”/Śródziemie

prowadzący: Katarzyna “SmoQ” Urbaniak

czas trwania: 1 h 50 min.

sala: Blok integracyjny

opis: Fani Śródziemia oraz Westeros połączcie swe siły i wspólnie zintegrujcie te krainy. Pokażcie swój talent. Pędzle w dłoń, niech kolejna flaga fandomowa dołączy do Pyrkonowej kolekcji!

11:00 – Co wiemy o nadchodzącym sezonie “Gry o tron”? 

prowadzący: Bartosz “V” Piotrowski, Tomasz “Lord Dowódca” Nowakowski, Anna “Czeko” Dymarczyk

czas trwania: 50 min.

sala: Filmowo-serialowa

opis: Już 24 kwietnia rusza nowy sezon Gry o Tron. Wciąż pojawiają się dotyczące go nowiny, narastają fanowskie teorie. Sezon jest dla nas tym ciekawszy, że wybiega już poza wydarzenia z sagi, co dodatkowo podkręca temperaturę. Podczas panelu postaramy się podsumować wszystko, co wiemy o szóstym sezonie i podzielimy się ciekawymi teoriami.

16:00 – Kalambury Lodu i Ognia

prowadzący: Michał “Consvl” Sitkiewicz

czas trwania: 50 min.

sala: Blok integracyjny

opis: Kalambury z hasłami prosto z Westeros czy Essos. Od Pewnego Wesela, przez karłów, do Sir-Najlepszego Przyjaciela.

NIEDZIELA, 10 KWIETNIA

10:00 – Konkurs o “Pieśni Lodu i Ognia” G.R.R. Martina

prowadzący: Szymon Lech “Wicked Woodpecker of the West” Dzięcioł

czas trwania:  1 h 50 min.

sala: Konkursowa 1

opis: Gdy z północy wieją mroźne wichry, a ze wschodu nadciąga ognisty kataklizm, czas stanąć do najtrudniejszej z potyczek! Jeśli potrafisz wyrecytować z pamięci poczet Królów Burzy… Jeśli odróżniasz woń łez z Lys od ametystów z Asshai… Lub jeśli chociaż potrafisz przyporządkować młodym Starkom ich wilcze szczenięta… …oto konkurs dla Ciebie! Przyjdź i zmierz się z podobnymi tobie śmiałkami (którzy też nie mają pojęcia jak nazywał się szesnasty syn Waldera Freya)!!!

Zakres wymaganej wiedzy obejmuje:

– pięć tomów “Pieśni Lodu i Ognia”

– trzy opowiadania ze zbiorku “Rycerz Siedmiu Królestw”

– nowelki “Księżniczka i królowa” oraz “Książę łotrzyk”

– “Świat Lodu i Ognia”

Nie jest konieczna znajomość:

– serialu “Gra o tron”

– ujawnionych przez Martina rozdziałów “Wichrów Zimy”

12:00 – Spotkanie integracyjne fanów “Pieśni Lodu i Ognia”

prowadzący: Katarzyna “SmoQ” Urbaniak

czas trwania:  50 min.

sala: Blok integracyjny

opis: Fani Pieśni Lodu i Ognia przybywajcie!!! Podzielcie się swoją wiedzą, opinią z innymi fanami. Poznajcie ludzi, którzy mają te same zainteresowania i pasje.

16:00 – Bohaterowie trzecioplanowi w “Pieśni Lodu i Ognia”

prowadzący: Piotr “Ged” Chabelski

czas trwania:  50 min.

sala: Literacka 2

opis: Nie okłamujmy się – każdy zna teorie wokół Jona Snow czy Daenerys Targaryen. Kogo jednakże mogłoby interesować, co stało się z Ser Richardem Lonmouthem? Kto w ogóle wie, kim był ten człowiek? Ileż pomniejszych, ukrytych opowieści jest metodycznie pomijanych przez czytelnika, jako że pozornie nie wnoszą nic do głównego wątku? Tak być nie może. Bohaterowie trzeciego planu nie mogą być dłużej ignorowani. Ta prelekcja poświęcona będzie właśnie tym wspaniałym ludziom.