Już 7 lipca we wrocławskim Centrum Kultury Zamek rozpocznie się kolejna edycja Dni Fantastyki. W tym roku nasza strona objęła konwent patronatem medialnym.

Jak co roku, odbędzie się wiele punktów programu poświęconych sadze Martina oraz serialowi HBO. Panele dyskusyjne, prelekcje i konkursy będą prowadzone przez redaktorów westeros.pl oraz inne osoby kojarzone w środowisku, m.in. przez DaeLa znanego z Szalonych Teorii. 

Poniżej znajdziecie spis wszystkich atrakcji związanych z Pieśnią Lodu i Ognia oraz Grą o tron wraz z ich opisami.


PIĄTEK, 7 LIPCA

16:00 – [PANEL] Gra o tron? Ja nakręciłbym to lepiej!

Serial „Gra o tron” bije rekordy popularności na całym świecie i budzi emocje. Czy jest to znakomita adaptacja wybitej książki czy marketingowy produkt adresowany do mało ambitnego odbiorcy?

18:00 – [KONKURS] Wszyscy to wiedzą – Szymon Skrzecz 

Quiz z wiedzy o „Pieśni Lodu i Ognia” i serialu „Gra o tron”

19:00 – [PANEL] Czekając na Wichry zimy

Od publikacji “Tańca ze smokami” mija właśnie sześć lat, a kontynuacji na horyzoncie nie widać (przynajmniej w chwili w której piszemy te słowa). Wszystkich zniecierpliwionych oczekiwaniem zapraszamy na panel, podczas którego postaramy się zebrać wszystkie informacje na temat „Wichrów zimy”

20:00 – Tajniki języka valyriańskiego – Emilia “Devvra” Wyciślak

Język valyriański wymyślony na potrzeby serialu „Gra o tron” przez Davida J. Petersona potrafi być twardym orzechem do zgryzienia. Pora dowiedzieć się, czy jest prosty do nauki, jakie tajemnice skrywa, oraz, czy można w nim przeklinać!


SOBOTA, 8 LIPCA

11:00 – [KONKURS] Familiada: edycja Westeros – Tomasz Brylant, Anna Dymarczyk

Dwa rody staną w szranki w niezwykłym turnieju wiedzy. Liczą się szybkie reakcje, pomysłowość i zimna krew*! Należy pamiętać jednak, że więcej niż jeden Lannister to ani owca, ani lama.

*zimnej krwi wymaga również wysłuchiwanie żartów prowadzącego.

12:00 – Co wiemy o 7. sezonie „Gry o tron”? – Tomasz Nowakowski

Niedługo zaczyna się przedostatni sezon „Gry o tron”. Co wiemy na jego temat? Jakie postaci ponownie zobaczymy w serialu, a jacy aktorzy pojawią się w nim po raz pierwszy? Jak potoczą się losy bohaterów? Czy Jon spotka się Daenerys? Czy Cersei utrzyma władzę? Tego wszystkiego oraz wielu innych rzeczy dowiecie się z prelekcji.

13:00 – [KONKURS] To nie 1 z 10 – to wiedzówka o Grze o tron – Karolina “ruda” Małas

Druga odsłona konkursu wiedzy o obszernej sadze autorstwa G. R. R. Martina i jej serialowej adaptacji. Nie bójcie się, nie będzie tu barbarzyńsko trudnych pytań o kolor podszewki koronacyjnej szaty Joffreya Baratheona, ale warto wiedzieć, kto grał go w serialu. O uczestnictwie w konkursie decyduje kolejność zgłoszeń na początku prelekcji – przewidziana ilość uczestników to 10. Może nawet 15?

14:00 – Szalone Teorie, czyli jak rozgryźć książki George’a R.R. Martina – Dawid “DaeL” Biel

Podróż przez świat Pieśni Lodu i Ognia oraz Gry o Tron w poszukiwaniu odpowiedzi na zagadki, które pozostawił George R.R. Martin.

16:00 – Gatunek to nie księżniczka w wysokiej wieży, czy jak się pisze współczesną fantastykę – Daria Swędzioł

Współczesna kultura preferuje utwory, które nie stawiają na piedestałach ugruntowanych schematów. W wyścigu o popularność i komercyjny sukces przodują obecnie teksty bezpardonowo wciągające klasyczne motywy w maszynę dekonstrukcji i remiksu, czego najlepszym przykładem jest fenomen Gry o tron.

17:00 – [KONKURS] Westeroscy Milionerzy – Dawid “DaeL” Biel

Konkurs wiedzy o Pieśni Lodu i Ognia oraz Grze o Tron zrealizowany w formule popularnego programu „Milionerzy”.

18:00 – Ojciec pozbawił głowy skazańca jednym pewnym cięciem – o sposobach na umieranie w PLIO i GoT – Anna Dymarczyk

Saga George’a R. R. Martina słynie z wysokiego odsetka umieralności bohaterów. Ważne jest jednak nie tylko kto umiera i z jakiego powodu, ale też w jaki sposób. Konkretne kary śmierci lub morderstwa często nie są dobrane przypadkowo. Na podstawie fragmentów sagi oraz serialu zastanowimy się, dlaczego autorzy dobierali konkretne rodzaje śmierci dla postaci i czy to ważne, że jeden zawisł, a drugi stracił głowę.

19:00 – Wielki tron, mały… mężczyzna czyli o tym kto (i czy na pewno) wykastrował Westeros – Justyna Skrzypnik, Mateusz Pniewski, Instytut Nauk o Kulturze i Studiów Interdyscyplinarnych, Uniwersytet Śląski w Katowicach

“Ujrzeli wielkiego, Valyriańskiego Sfinksa, przycupniętego przy drodze. Miał ciało smoka i twarz kobiety. – Smocza królowa, zauważył Tyrion – przyjemny omen. Brakuje króla – Ilyrio wskazał na gładki, kamienny cokół. Kiedyś stał na nim drugi sfinks ale teraz porastał go mech i kwitnące pnącza.” – przytoczony cytat to świetna metafora obrazu świata Pieśni Logu i Ognia.

Czy na kartach powieści znajdziemy jeszcze mężczyznę? Kastraci, karły, tchórze i bękarty – w Pieśni Lodu i Ognia niełatwo znaleźć kandydata na męża. Ale czy Westeros rzeczywiście zostało już zupełnie wykastrowane? Zapraszamy do wspólnego poszukiwania kandydata na bohatera, który wyzwoli świat Pieśni Lodu i Ognia spod kobiecego pantofla.


NIEDZIELA, 9 LIPCA 

10:00 – [KONKURS] „Taniec ze smokami” – wiedzówka o Pieśni Lodu i Ognia – Wicked Woodpecker of the Westeros

Niecierpliwie wyczekując „Wichrów Zimy” w trakcie upalnego lata… czas przystąpić do turnieju?

Jeśli odróżniasz Myr od Meereen, jeśli wiesz jak dotrzeć z Królewskiej Przystani do Gorzkiego Mostu, albo chociaż pamiętasz jeszcze imiona smoków Daenerys – oto starcie dla ciebie!

Zbierz odwagę, przywołaj całe zasoby starożytnej wiedzy i zmierz się z innymi śmiałkami (którzy też nie pamiętają jak miał na imię trzynasty syn Waldera Freya).

UWAGA: zakres wymaganej wiedzy nie obejmuje serialu „Gra o tron”

12:00 – [KONKURS] Jak pokazałbyś Azora Ahai? – Karolina “ruda” Małas

Konkurs kalamburowy! Kategoria to… Gra o tron.

13:00 – Historycy fikcyjnego świata – jak fani ‚rekonstruują’ dzieje i społeczeństwo Westeros – Michał Sapa

Fandom snuł skomplikowane teorie, jeszcze zanim cykl powieści G.R.R. Martina przeniesiono na ekran TV, ale dla najbardziej zaangażowanych nie wystarczy odgadywanie prawdy o rodzicach Jona. W zakamarkach internetu toczą się bardzo poważne debaty o tym, ilu żołnierzy może wystawić ród Starków, jaka jest demografia Dorne i ile lat temu naprawdę nastąpił najazd Andalów.

14:00 – Kolumbowie Westeros – Maja Walczak

Na Siedmiu Królestwach świat się nie kończy, a Wąż Morski to nie tylko potwór ze słonych głębin. Ruszmy za horyzont poznając świat lodu i ognia, wędrując śladami odkrywców, którym Cytadela zawdzięcza wypełnienie białych pól na mapach.


Wszystkie wymienione punkty programu odbędą się w sali prelekcyjnej VI – 205 na II piętrze.

Serdecznie zapraszamy!