Pod koniec miesiąca, w dniach 23-25 września odbędzie się piąta edycja Kapitularza - łódzkiego konwentu fantastyki. W tym roku za sprawą forum Ogień i Lód w ramach imprezy odbędzie się ogólnopolski zlot fanów "Pieśni Lodu i Ognia" oraz "Gry o tron", którego program współtworzą redaktorzy naszej strony.

Pełny program imprezy można znaleźć pod tym adresem, my zaś przedstawiamy program zlotu. Wszystkie punkty programu odbędą się w sali nazwanej Królewską Przystanią (sali nr 19 na Wydziale Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego).

PIĄTEK, 23 WRZEŚNIA

 

16:30 – PRZYGOTOWANIE KANDYDATÓW NA CZŁONKÓW NOCNEJ STRAŻY – WARSZTATY – Daria “Tosiek” Kmieciak

A więc i Ciebie przygnała do nas chęć wstąpienia do Nocnej Straży. Czy jesteś gotów na wyzwania, jakie postawi przed Tobą los? Wyrzekniesz się wszystkiego, aby poświęcić się wspólnemu dobru, przywdziać czerń i stać się jednym z braci? Jeżeli tak to przyjdź posłuchać co w dniu sobotnim na ciebie czeka i wykonaj pierwsze zadanie!

 

17:30 – KOLOS NA GLINIANYCH NOGACH, CZYLI O OBECNEJ SYTUACJI WESTEROS – Mateusz “Grozny” Górka

Prelekcja na temat aktualnej sytuacji geopolitycznej Westeros, spadku stabilności w Siedmiu Królestwach i historycznych przyczynach Wojny Pięciu Królów oraz Rebelii Roberta. Wszyscy dobrze wiedzą, że główną przyczyną był Szalony Król, ale czy bez niego Targaryenowie mogliby utrzymać tron?

 

18:30 – CZŁOWIEK SPOILER I INNI, CZYLI AKTORZY W „GRZE O TRON” – Bartosz “V” Piotrowski

Fan „Gry o tron” patrząc na Seana Beana stwierdzi „O, Ned!”. Miłośnik „Władcy pierścieni” odpowie „Toż to Boromir!”. Ktoś inny może jednak zawołać „Odyseuszu!” Wniosek jest prosty: ten pan zagrał już wiele ról (i w wielu zginął). Podczas tej prelekcji wspólnie przyjrzymy się karierze aktorów znanych nam z serialu HBO oraz ich co ciekawszym występom.

 

19:30 – TELEPORTEM PO WESTEROS, CZYLI SUBIEKTYWNY PRZEGLĄD GRZECHÓW “GRY O TRON” – Karolina “Margaery” Wardak , Magdalena “Magda21” Lisińska

Weźmiemy pod lupę wątki 6. sezonu w poszukiwaniu nadziei na zbieżność z logiką i książkową fabułą. Marne szanse na sukces tej misji, ale jesteśmy na to przygotowane. Postaramy się jednak powstrzymać bezpodstawny hejt i podjąć się konstruktywnej krytyki wybranych przykładów geniuszu scenarzystów.

 

20:30 – WESTEROSKIE MAMUTY I SMOKI Z ASSHAI – Ewa “Esme” Kos

Smoki, krakeny, wilkory, gigantyczne żółwie i małe białe słoniki. Czyli cała menażeria świata George’a Martina.Ale skąd właściwie w Westeros wzięły się mamuty? I dlaczego akurat mamuty? Jakie mityczne stworzenia mogą jeszcze zaskoczyć naszych bohaterów? I czy aby na pewno są mityczne?

 

SOBOTA, 24 WRZEŚNIA

 

10:30 – KALAMBURY – GRA O TRON ORAZ PIEŚŃ LODU I OGNIA – Magdalena “Maegi” Laskowska

Słowa to wiatr. Liczą się gesty! W tej grze zwyciężasz albo… dobrze się bawisz. :)

 

12:30 – SEZON 6 “GRY O TRON” – FANFIK CZY SPOILER? PANEL DYSKUSYJNY – Asia “Asiek” Witek , Karolina “Ayesha” Buczek , Michał Jakuszewski

Serial dogonił i przegonił wydarzenia książkowe i zapewne nie ma fana, który nie zastanawiałby się, które z wydarzeń przedstawionych w sezonie 6 “Gry o tron” zdradzają nam fabułę “Wichrów zimy”. Zapraszamy do wspólnego rozważania, co jest fantazją twórców serialu, a co może się wydarzyć w 6 tomie.

 

13:30 – TYSIĄC PRAWNIKÓW NA DNIE WĄSKIEGO MORZA – Anna “Nimue” Pomykaj

Prelekcja o prawach i zwyczajach obowiązujących w uniwersum Pieśni Lodu i Ognia George R. R. Martina oraz ich wpływie na losy i wybory poszczególnych bohaterów, połączona z próbą odgadnięcia dalszych wydarzeń w oparciu o historię prawa.

 

14:30 – I ŻYWY STĄD NIE WYJDZIE NIKT – Asia “Asiek” Witek

Twórczość George’a R. R. Martina jest przesycona okrucieństwem i nawet główni bohaterowie nie są pewni czy dożyją następnego dnia. Czy jest to uzasadnione, czy też Martin poświęca kolejne postacie dla rozrywki czytelników, spragnionych krwi i igrzysk?

 

15:30 – SPISKI WESTEROS – DYSKUSJA PEŁNA SPOILERÓW PLIO – Magdalena “Maegi” Laskowska

Teorie spiskowe w świecie “Pieśni Lodu i Ognia”, czyli co też udało się czytelnikom dotąd wytropić? Śledztwo w pytaniach i odpowiedziach, w którym weźmie udział również Michał Jakuszewski, tłumacz twórczości George’a R. R. Martina.

 

16:30 – MAGIA W PIEŚNI LODU I OGNIA – Asia “Asiek” Witek

Obecność magii to niezbędny składnik literatury fantasy, tymczasem najpopularniejszy obecnie cykl doskonale się obywa bez spektakularnego udziału elementów nadprzyrodzonych. Czy na pewno?

 

17:30 – SZLACHETNI RYCERZE I CNOTLIWE DAMY. GRA O TRON JAKO KONTRDYSKURS ROMANSU RYCERSKIEGO – Daria Swędzioł (Koło naukowe badaczy kultury popularnej Matriks – Uniwersytet Śląski)

W bestsellerowej serii Martina nie brakuje nawiązań do okresu średniowiecza – jednym z czytelnych tropów jest forma romansu rycerskiego. Odwołania do tego gatunku stają się dla autora punktem wyjścia do gry nie tylko z konwencją, ale i czytelniczymi przyzwyczajeniami.

 

18:30 – KONKURS WIEDZY O SERIALU “GRA O TRON” – Magdalena “Maegi” Laskowska

Quiz będzie wymagał od uczestników znajomości ekranizacji sagi George`a R. R. Martina – padną pytania m.in. o wydarzenia, postacie, lokacje i cytaty z produkcji HBO. Niemal 2h zmagań. Oglądasz serial? Lubisz “Grę o Tron”? Zawalcz o zwycięstwo!

 

20:30 – ZAPRZYSIĘŻENIE NOCNEJ STRAŻY – Lord Dowódca – ELIZJUM (sala nr 47 na Wydziale Filozoficzno-Historycznym UŁ)

Lord Dowódca ogłosił nabór nowych członków Nocnej Straży. Najwytrwalsi śmiałkowie, którzy przez cały dzień mierzyli się z strasznymi i wyczerpujących zadaniami, podczas wieczornej uroczystości dostąpią zaszczytu złożenia przysięgi i zostaną przyjęci w szeregi czarnych braci.

 

NIEDZIELA, 25 WRZEŚNIA

 

10:30 – PRZYCHODZI LORD DO SWATKI – CZYLI ROZWAŻANIA O ALTERNATYWNYCH SOJUSZACH MAŁŻEŃSKICH W WESTEROS. PANEL DYSKUSYJNY – Anna “Nimue” Pomykaj , Ewa “Esme” Kos

Westeros stoi sojuszem małżeńskim. Wybór towarzysza życia to przede wszystkim decyzja polityczna. Wyobraźcie sobie, jak potoczyłyby się losy królestwa, gdyby swego czasu zawarto inne małżeństwa? Zapraszamy do dyskusji podczas naszego panelu.

 

11:30 – TURNIEJ WIEDZY O “PIEŚNI LODU I OGNIA” IMIENIA RODRIKA HARLAWA – EDYCJA X – Szymon Lech “Wicked Woodpecker of Westeros” Dzięcioł

Stań do walki o tytuł najbardziej uczonego wielbiciela prozy George’a R.R. Martina! Zakres konkursu:

– “Pieśń Lodu i Ognia” – “Rycerz Siedmiu Królestw” – “Księżniczka i królowa” oraz “Książę łotrzyk” – “Świat Lodu i Ognia”

 

13:30 – SPOTKANIE Z MICHAŁEM JAKUSZEWSKIM – Krzysztof “Bombacjusz” Parafiński

Spotkanie z Michałem Jakuszewskim, tłumaczem Georga R. R. Martina i wielu innych pisarzy fantasy i SF.

 

14:30 – OD ŻIGOLA DO FETORA. POSTACI BEZ TOŻSAMOŚCI, BEZ IMIENIA I BEZ TWARZY W ŚWIECIE GRY O TRON – Justyna Skrzypnik oraz Mateusz Pniewski (Koło naukowe badaczy kultury popularnej Matriks – Uniwersytet Śląski)

Czy w Fetorze zostało jeszcze trochę żigola? Czy w nieśmiałej Alayne jest jeszcze doza rozmarzonej damy? Uniwersum Pieśni Lodu i Ognia obfituje w postaci niedookreślone i płynne.

 

Poza wymienionymi punktami odbędzie się także larp osadzony w świecie “Pieśni Lodu i Ognia”

Sobota, 23:00 – ŚWIT REWOLUCJI – LARP GRA O TRON – Piotr “Klucznik” Chmielewski – CARCOSA (sala nr 23 na Wydziale Filozoficzno-Historycznym UŁ)

Kilka pokoleń temu, podczas Wielkiej Rebelii, doszło do prawdziwego rozpadu Westeros. Targaryenowie zostali wygnani, Lannisterowie praktycznie całkiem wyeliminowani, Starkowie zmuszeni do układów z Dzikimi, Greyjoyowie i Arrynowie zawiązali przymierze kulturowo-gospodarcze, Tyrellowie podporządkowali się nowemu Cesarzowi, zaś Martellowie stanęli u władzy.

Teraz więc , kiedy Imperium Dornijskie rozciąga się od Dorne do Dorzecza, mogłoby się wydawać, że w Westeros zapanował wreszcie stabilny pokój. I tej myśli wszyscy starają się kurczowo trzymać.

A tymczasem rośnie napięcie na Północy podzielonej między trzech władców. Przyszłość Unii Środka wisi na włosku. I ponadto wszędzie, w każdym mieście, w każdej wsi, da się usłyszeć niezadowolone głosy Ludu. Głosy pełne pasji i nadziei. Głosy mężczyzn i kobiet zawładniętych ideą głoszoną przez tajemniczego mężczyznę w Czarnej Masce, który chodzi po ulicach miast i nawołuje do buntu przeciw ciemiężycielom proletariatu. Do powstania i sięgnięcia po należną wszystkim wolność! I kto wie, czy już wkrótce całe Westeros nie stanie w płomieniach rozniecanych w imię swobody. W ogniu idącym wszędzie tam, gdzie pojawią się Czarne Sztandary Wolności.