Dzicy

Dzicy – inaczej wolni ludzie - zamieszkują tereny na północ od Muru. Mieszkańcy Siedmiu Królestw uważają ich za ludzi drugiej kategorii, nie nadających się do życia w Westeros, i postrzegają ich jako ludzi prymitywnych, bez poszanowania dla prawa, a czasem nawet jako gwałcicieli i złodziei.

Istnieje wiele kultur, szczepów, band łupieżczych i klanów występujących wśród setek tysięcy Wolnych Ludzi. Niektórzy są bardziej ucywilizowani, inni mniej. Ich społeczeństwo rozkłada się na mnóstwo wiosek, gdzie każda z nich jest na swój sposób specyficzna i posiada własne zwyczaje. Łączy ich jedno – większość z nich ze względu na życie w dość surowym i nieprzyjaznym regionie świata nigdy nie rozwinęła się skutecznie w stronę technologicznych osiągnięć. Jedną ze specyficznych kultur są np. Thennowie, którzy żyją na dalekiej północy w zwartych społecznościach. Kolejnym przykładem są ludzie z Hardhome. Wielu przedstawicieli Wolnych Ludzi prowadzi koczowniczy tryb życia, zamieszkując jaskinie, czy żywiąc się ludzkim mięsem.

Mur, który dzieli ich od „reszty” świata, na swój sposób uwarunkował ich kulturę życia. Poprzez tę izolację są wolni od królów czy statusu społecznego. Nie definiuje ich również żaden podział administracyjny, wierzą bowiem w to, że bogowie stworzyli ziemię dla wszystkich. Według nich królowie swym panowaniem i mieczami po prostu rozkradają ziemię, przywłaszczając ją sobie. Wolni Ludzie podążają za kim chcą i „nie uginają” kolan. Nie dotyczy ich również żadne prawo, bowiem biorą, co chcą i robią, co chcą, zatrzymując tylko to, co potrafią obronić. Małżeństwo w teorii „południowców” (czyli wszystkich ludzi mieszkających na południe od Muru) zupełnie ich nie dotyczy. Istnieje jednak zasada, że mężczyźni powinni ukraść swoje partnerki (najlepiej z daleka, by umocnić swój klan). Można kraść córki, lecz nie żony innych mężczyzn.

Kobiety, które wychodzą za mąż za swoich braci, ojców czy krewnych z klanu, są uważane za obrazę dla bogów, których dotknie klątwa chorego i słabego potomstwa. Narodzone dzieci nie otrzymują imienia, dopóki nie ukończą dwóch lat. Jest to związane z wysoką śmiertelnością niemowląt w związku z trudnymi warunkami życia.

Największym wrogiem Wolnych Ludzi są mieszkańcy z północy Westeros, jak również broniące Muru ‘Wrony’ z Nocnej Straży. Czarni Bracia są dla nich warci cokolwiek tylko wtedy kiedy złamią swoje przysięgi.

Żeńskie przedstawicielki Wolnych Ludzi są tak samo dzikie, silne i okrutne jak ich męska część. Tak samo jak mężczyźni, kobiety mogą przywdziać zbroję i walczyć ramię w ramię z mężczyznami.

Komentarze (10)

 • Sep
  Sep 13/03/2015 07:59
  Nie wiem, czy Dzicy powinni być określani jako "organizacja" - poz chwilami, gdy pojawia się Król poza Murem są wyjątkowo mało zorganizowani. Z dwojga złego chyba lepiej ich wcisnąć jako ród ;).
  • Mtih 13/03/2015 15:57
   Lepiej nie. To pewnie wywołało by u nich gniew. Przecież wiemy jak bardzo nie lubią południowych lordów i ich rodów.
 • Lara 23/03/2016 18:29
  Dziwne, że jeden z najciekawszych klanów zza Muru, czyli Thennowie , został w serialu pokazany jako najbardziej odrażający. W sadze Jon Snow zdecydował się wydać za mąż swoją kuzynkę Alys Karstark za Sigorna, przywódcę Thenów, tworząc nowy dom szlachecki na Północy. A przecież by jej nie oddał w ręce ludożercy i zboka ;)
 • Anonim 12/05/2016 21:38
  aemon jest dzikim? wtf
  • Skorupiak 23/08/2016 21:17
   A nawet dwóch Armin ów :)
   • Skorupiak 23/08/2016 21:18
    Przepraszam autokorekta Aemonów xD
 • Cheap Ray Bans 16/05/2016 14:15
  Sherri Now i'm looking to buy approach to have pictures offmy apple iphone photo vault along with these people upon mymy iPad2 photo vault support My partner and i forgot my very own code in addition to seemed to be thinking when there seemed to be anyways for you to reset the idea if I will place in dome protection issues in case it occurs all over again My partner and i have a tendency need to drop my very own pictures inside it so please assist me to AS SOON AS POSSIBLE thanks a lot Another thing I've observed is usually that for many individuals, less-than-perfect credit rating may be the response to situations above their control. In particular they might are really saddled through an condition so that they ever have too much expenses likely to selections. It will be because of a work reduction or maybe failure to function. At times divorce proceedings or maybe splitting up could genuinely send out the particular economic situations from the undesirable way. Cheers sharing your ideas within this site.
  Cheap Ray Bans
 • Anonim 25/06/2016 16:39
  Dzicy to masa klanów np: Thennowie ,jaskiniowcy ,Giganty możliwe ,że nie istniejące. Moim zdaniem bardziej pasują do organizacj nisz do rodów.
 • ZbyszekChaosu 25/06/2016 17:34
  Czy myślicie, że za murem zostali jeszcze jacyś dzicy w większych grupach? Czy wszyscy albo przeszli na południe albo zostali schwytani przez Innych?
  • Sheldon 11/07/2016 14:28
   Pewnie kilka pojedynczych grup jeszcze istnieje

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Jeśli planujesz dodać komentarz zawierający spoilery, użyj tagów (spoiler) treść (/spoiler)