Milczące siostry

Milczące siostry nie pojawiają się w całej sadze zbyt często, lecz z pewnością należy je uznać za jedną z ciekawszych frakcji opisanych przez Martina. Nim zacznie się w ogóle pisać o nich w sposób bardziej szczegółowy, trzeba zaznaczyć, że mieszczą się one w kręgu kulturowym Andalów – są oddane Nieznajomemu, jednego z Siedmiu, przypisujemy je więc do Wiary.

Jak zostało wspomniane wcześniej, milczące siostry służą Nieznajomemu – nazywane są również żonami Nieznajomego lub po prostu jego służebnicami. Gdy wstępują do zakonu, składają śluby czystości i milczenia (co wynika również z ich nazwy). W żadnym wypadku nie można mylić ich z septami; oddane są one tylko jednej części siedmioramiennej gwiazdy. Ponadto wyróżniają się strojem – zawsze odziane są w szarości, a twarze (w szczególności oczy) chowają pod kapturami.

Głównym zadaniem sióstr jest przygotowanie ciał do pogrzebów. Robią to na różne sposoby w zależności od zwyczajów obecnych w danej części Westeros. W przypadku jednego z Lannisterów dokonano mumifikacji – pozbyto się jego organów, spuszczono całą krew, a ciało wypełniono wonnymi ziołami, to jest jednak jedna z rzadszych metod ze względu na koszta, jakie należy ponieść choćby na zakup ziół. Najczęściej milczące siostry przesyłają do domu zmarłego kości – albo wygotowane, albo objedzone przez żuki (z czego należy uznać wyższość drugiej metody nad pierwszą).

Ludzie wystrzegają się milczących sióstr – są w końcu służkami Nieznajomego, którego wszyscy obawiają się najbardziej. Mówi się, że tego, kto spojrzy w twarz milczącej siostry, czeka zły los. Najczęściej też do zakonu przyjmowane są wdowy, ale również kobiety, których bliscy wyrazili taką wolę lub panny chcące po prostu poświęcić całe swoje życie służbie Nieznajomemu.

Komentarze (6)

 • Varys 29/08/2015 23:46
  Szkoda że nikt nie dodał tu jakiegoś cytatu milczących sióstr;P
 • shame 09/10/2015 22:59
  ciekawe, czemu Talisa nie została milczącą siostrą (skoro tak lubiła rannych), ale ciągała się za wojskiem jak ladacznica i uwiodła samego króla ;) shame!
  Robb miałby słodkie życie z Roslin Frey, ładne dzieci i dużą armię !
 • Immortal
  Immortal 11/10/2015 18:17
  Talisa została wymyślona przez twórców serialu. W książce Robb [spoiler]

  Poślubił dziewczynę Westerlingów
 • Czytający książki 11/10/2015 18:21
  Talisa jest pomysłem twórców serialu, najwidoczniej o tym nie pomyśleli.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Jeśli planujesz dodać komentarz zawierający spoilery, użyj tagów (spoiler) treść (/spoiler)