Czym byłby świat stworzony przez George'a R. R. Martina bez przeróżnych teorii fanów? Jako że sezon szósty zbliża się wielkimi krokami, przygotowaliśmy dla was najciekawsze teorie i spekulacje dotyczące serialu. Oczywiście artykuł zawiera potencjalne spoilery.

Jon Snow

a1Kit Harington jako martwy Jon oraz  Duch strzegący jego ciała przed spaleniem, ©HBO

Ulubiony bękart widzów i postać, wokół której krąży jedna z najważniejszych książkowych teorii, pod koniec 5. sezonu zaliczył kilka sztyletów w pierś. Oczywiście powinno to oznaczać jego śmierć, jednak fani już od czerwca ubiegłego roku bezustannie prześcigają się w wymyślaniu teorii dotyczących tego, że przeżyje lub zostanie wskrzeszony. Większość tych spekulacji opiera się na tym schemacie: „wwargował” się przed śmiercią w Ducha i będzie żył w ciele wilkora, dopóki Melisandre go nie wskrzesi jako Azora Ahai/Jona Starka. Wtedy poprowadzi armię dzikich na południe i zwycięży armię Boltonów z pomocą Littlefingera w największej bitwie, jaka do tej pory miała miejsce w serialu. Pomimo tego, że większość aktorów nieustannie przekonuje nas, że Jon jest „totalnie martwy” i nie wróci do żywych, a Kit Harington w szóstym sezonie gra tylko martwe ciało, to nie jest to teoria bezpodstawna. Dowody na nią możecie znaleźć w tym artykule:
http://westeros.pl/gra-o-tron-6-sezon-szczegoly-bitwy-kreconej-w-irlandii-polnocnej-na-planie-zauwazono-kluczowego-aktora/

Bran Stark

a2Winterfell – Isaac Hempstead-Wright jako Bran i Max von Sydow jako trójoka wrona, ©HBO

Wielki nieobecny 5. sezonu powraca, a wraz z nim zobaczymy wizje przeszłości (potwierdzone trailerami), m. in. dotyczące wydarzeń z Wieży Radości. Książkowi fani sądzą, że w końcu dowiemy się kto jest dzieckiem/dziećmi Lyanny Stark i Rhaegara Targaryena. Jednak wizje to nie wszystko, co czeka Brana. Fragment filmu z produkcji 6. sezonu sugeruje, że Inni zaatakują jaskinię trójokiej wrony i, jak można się domyślić, Bran będzie musiał uciekać na południe. A skoro już o białych wędrowcach mowa, to w jednym z trailerów widzimy na plecach Nocnego Króla zawieszony lodowy przedmiot przypominający róg. Czyżby miał to być Róg Zimy, którym według legend można zburzyć Mur? Jeśli tak, to prawdopodobnie zobaczymy jego upadek już w tym sezonie. Może właśnie to sprawiło, że aktorzy jednogłośnie przyznali, iż sezon szósty wręcz zapiera dech w piersiach.

Królewska Przystań

a3„A Sin So Terrible”, autor: Ertaç Altınöz

W stolicy Siedmiu Królestw napięcie panowało już w 5. sezonie, a w szóstym na pewno wzrośnie. Konflikt między Lannisterami a Wiarą jest nieunikniony i najprawdopodobniej zakończy się (albo tylko rozpocznie) próbą walki. Sceny ze zwiastunów wskazują też, że znaczna ilość wróbli zostanie zmasakrowana przez nowego rycerza Cersei. Po stronie korony najprawdopodobniej będzie walczył Gregor „Ożywieniec” Clegane AKA ser Robert Strong. A po stronie Wiary? Fani teorii Cleganebowl są pewni, że Siedmiu reprezentował będzie… Sandor Clegane (więcej o jego domniemanym powrocie możecie poczytać w tym artykule). Który z braci wygra? Czy Królewską Przystań ogarnie wojna domowa? Tego nie sposób się domyślić.

Essos

a4Emilia Clarke- Daenerys i Joe Naufahu- khal Moro w Vaes Dothrak, ©HBO

Daenerys pod koniec 5. sezonu ucieka na Drogonie z Meereen i zostaje znaleziona przez Dothraków; natomiast w sezonie szóstym stanie przed obliczem khala Moro w Vaes Dothrak. Grający go aktor powiedział w ostatnim wywiadzie, że Moro jest „lojalny wobec umarłych”. Jak można się domyślić, oznacza to lojalność wobec khala Drogo. A to oznacza, że najprawdopodobniej khaleesi wraz z sojuszniczym khalasarem pojedzie z powrotem do miasta, by wyzwolić je z rąk Harpii. W mieście zaś porządek próbuje zaprowadzić nasz ulubiony Lannister. Fani teorii „Tyrion Targaryen-trzecia głowa smoka” będą zachwyceni, bowiem w jednym z trailerów mieliśmy okazję zobaczyć karła wchodzącego do komnaty, której uwięzione są pozostałe smoki – Viserion i Rhaegal. Być może Tyrion odegra rolę książkowego Quentyna Martella i uwolni smoki. A może po prostu chciał je zobaczyć na własne oczy? Tylko kim byłby Tyrion, gdyby robił cokolwiek bez konkretnego celu…

Arya Stark

a6Maisie Williams – Arya i Faye Marsay – trening na ślepo, ©HBO

O losach młodej Starkówny wiemy tyle, że będzie dalej szkolić się na Człowieka Bez Twarzy (i, jak na razie, bez oczu). A czego się domyślamy? Że ucieknie. Nieoficjalne zdjęcia z planu filmowego oraz scena z jednego z trailerów sugerują, że Arya ucieknie z Domu Czerni i Bieli, i to w wielkim stylu, skacząc po budynkach Braavos jak asasyn z gier Ubisoftu. Czyżby zdecydowała się wrócić do domu? A może po raz kolejny okaże się że przesadzamy ze spekulacjami i jest to tylko dalszy ciąg jej szkolenia?

Żelazne Wyspy

a9(autor: Matt Olson)

Greyjoyowie powracają i dołącza do nich Euron, brat Balona, a sam Balon ginie (prawdopodobnie spekulacje o jego śmierci w książce z rąk Eurona zostaną potwierdzone w serialu). Nie wiemy jednak nic o wprowadzeniu do serialu Victariona, drugiego brata, który w książkach wyruszył do Essos, by oficjalnie złożyć Daenerys propozycję małżeństwa z Euronem (a w nieoficjalnie – by samemu ją poślubić). Możliwe, że w serialu zastąpi go Yara Greyjoy. Nie byłby to pierwszy przypadek, gdy książkowa postać jest zastępowana kimś innym w serialu, żeby uprościć fabułę.

W jakim stopniu stopniu te teorie się sprawdzą i czy sezon szósty rzeczywiście będzie tak wspaniały, jak obiecują twórcy i aktorzy? Dowiemy się tego już w poniedziałkowy poranek.

Autor: Mikołaj Gierat