Wszystko co wiemy o 7. sezonie!

Twórcy serialu rozpoczęli zdjęcia do nowego sezonu w sierpniu 2016 roku, a zakończyli je w lutym 2017 roku. Od początku ponad półrocznego kręcenia po dziś dzień, do sieci trafiło mnóstwo przecieków, zdjęć, filmów, plotek, na czele z legendarnymi spoilerami z reddita opisującymi całą fabułę. Postanowiliśmy zebrać znane nam informacje o 7. sezonie i krótko je omówić. Ostrzegamy jednak, że poniższe informacje zawierają liczne i znaczące spoilery z nadchodzących sezonów.


Lipiec 2016

W lipcu ekipa zaczęła na całego przygotowania do kręcenia nowego sezonu.


Sierpień 2016

 • Miesiąc później na stronie Watchers On The Wall pojawiły się opisy nowych ról a wśród nich:
  • Dowódca – wiek 40-55 lat. Wyższy rangą dowódca wojskowy, w którego wcieli się biały aktor z brytyjskim akcentem. Zdjęcia ze zwycięzcą castingu potrwają przez około tydzień w sierpniu”
  • Kapłan – postać po 60. Roku życia, bardzo poważany przez otaczających go ludzi. Poszukiwany jest biały aktor z brytyjskim akcentem. Zdjęcia z jego udziałem również potrwają około tygodnia.”
  • Wojownik – w wieku 35-35 lat. Postać brutalna i wprawiona w walce, przez co potrzeby jest aktor z doświadczeniem w tego typu scenach. Bohater też otrzyma „sporą” ilość dialogów, a sama rola opisywana jest jako idealna dla „pierwszoligowego” aktora. Twórcy potrzebują białego aktora z neutralnym akcentem. Zdjęcia z jego udziałem mają potrwać przez większość października.”
  • Wartownik – dwudziestokilkuletnia postać. Pewny siebie, zawadiacki i prostolinijny chłopak z Północy, który weźmie udział w kilku świetnych scenach. Poszukiwany jest aktor charyzmatyczny i zabawny, a zdjęcia zaplanowane są od połowy października do połowy listopada.”
  • Strażnik miejski – osoba po trzydziestce z akcentem brytyjskim. Rola tego bohatera będzie polegać na przyłapaniu bardzo podejrzanej postaci podczas nocnego patrolu. Zdjęcia potrwają przez tydzień w połowie października.”
  • Kupiec – postać po czterdziestce. Pojawi się w karczmie podczas obfitującego w wydarzenia wieczoru. Rasa i narodowość nie są ustalone. Zdjęcia zaplanowano na pierwszy tydzień listopada.”
  • Urocza kobieta – twórcy poszukują kobiety do roli pięknej, młodej i zdecydowanej kurtyzany. W informacji dotyczącej castingu zauważono również, że postać ta otrzyma niemałą dawkę dialogów, a od wybranej aktorki wymagana jest zgoda na pełny negliż. Podobnie jak z rolą kupca, twórcy nie ograniczają się do jednej narodowości potencjalnych aktorek. Zdjęcia zaplanowano na kilka dni w pierwszej połowie października”
  • Młody lord – młodzieniec po dwudziestce. Wysoki, przystojny i młody lord, w którego wcieli się biały aktor z brytyjskim akcentem. Zdjęcia z udziałem tej postaci ruszają 20 września.”
  • Niższy rangą dowódca wojskowy – osoba po dwudziestce. Potężnie zbudowany i posłuszny rozkazom wojownik. Twórcy poszukują aktora spoza białej rasy, najlepiej pochodzącego z Bliskiego Wschodu, który pojawi się na planie od połowy września do połowy listopada.”
 • 16. sierpnia Joe Dempsie, aktor odgrywający postać Gendry’ego – bękarta króla Roberta Baratheona, opowiedział serwisowi Digital Spy o swoim ewentualnym powrocie do serii.

Wrzesień 2016

W ostatnim tygodniu sierpnia i pierwszym tygodniu września napłynęło do nas wiele nowych informacji:

t4

 

m2

rea3

m1

 • Do Belfastu zaczęli zjeżdżać kolejni aktorzy, odgrywający główne postacie, czyli: Nikolaj Coster-Waldau (Jaime Lannister), Sophie Turner (Sansa Stark), Maisie Wiliams (Arya Stark), Isaac Hempstead Wright (Brandon Stark), Gwedoline Christie (Brienne), Hafþór Júlíus Björnsson (Ser Gregor Clegane), Peter Dinklage (Tyrion Lannister), Lena Headey (Cersei Lannister), Gemma Whelan (Yara Greyjoy).
 • Kolejny tydzień września również przyniósł ciekawe wieści zawierające opis jednej z nadchodzących bitew: [spoiler]Serwis Watchers On The Wall powiadomił o nagraniach bity morskiej z udziałem Yary, Theona i Eurona Greyjoyów, w wyniku której Yara ma zostać porwana. Dodatkowo Euron miałby zawrzeć sojusz z Cersei, co znacznie zwiększyłoby ich szanse. Jest również możliwe, że Wronie Oko zabije przynajmniej jedną ze Żmijowych Bękarcic.[/spoiler]

Październik 2016

 Koniec października przyniósł sporo newsów, wycieków zdjęć i wideo, a w nich między innymi:

cvigkt9xeaanuzq

1-4

1

Widzimy na nich Tyriona, Davosa, Missandei a także Jona na spotkaniu z Daenerys. Na miejscu widziano także kilku Dothraków, Conletha Hilla odgrywającego postać Varysa, Jacoba Andersona wcielającego się w postać Szarego Robaka oraz Joe Dempsie’ego, czyli serialowego Gendry’ego, którego możemy zobaczyć w krótkim filmiku nakręconym przez fana. Na filmie widzimy scenę z Davosem, Tyrionem oraz dwoma Złotymi Płaszczami powalanymi przez władającego młotem Gendry’ego.

pode2

Plan nadzorował reżyser Jeremy Podeswa, co może sugerować pierwszy lub ostatni odcinek sezonu.

 • Dotarła do nas rozpiska odcinków z podziałem na reżyserów:
  • 7×01 – Jeremy Podeswa
  • 7×02 – Mark Mylod
  • 7×03 – Mark Mylod
  • 7×04 – Matt Shakman
  • 7×05 – Matt Shakman
  • 7×06 – Alan Taylor
  • 7×07 – Jeremy Podeswa
 • Dowiedzieliśmy się, że twórcy serialu prawdopodobnie mają zamiar wprowadzić postać arcymaestera Ebrose’a, uzdolnionego uzdrowiciela szkolącego adeptów Cytadeli w swoim fachu. Niewykluczone, że to właśnie on przyczyni się do uzdrowienia Joraha Mormonta.
 • Według strony Watchers On The Wall w nowym sezonie pojawi się Tycho Nestoris, którego mogliśmy oglądać jako przedstawiciela Żelaznego Banku. Serwis poinformował także, że dług korony w Żelaznym banku będzie miał poważny wpływ na wątek Cersei oraz fabułę 7. sezonu.

Listopad 2016

W listopadzie również pojawiły się ciekawe informacje, a wśród nich:

 • Do obsady 7. sezonu dołączy Tom Hopper i zagra Dickona Tarly’ego (młodszego brata Sama), którego wcześniej grał Freddie Storm.
 • Po sieci zaczęły krążyć informacje o [spoiler]wątku Joraha Mormonta i Sama Tarly’ego – ser Jorah ma trafić do Starego Miasta w poszukiwaniu lekarstwa na szarą łuszczycę, gdzie spotka Sama, który zgodzi się pomóc rycerzowi, gdy usłyszy, że jest on synem byłego Lorda Dowódcy Nocnej Straży, Jeora Mormonta.[/spoiler]
 • Według strony Watchers On The Wall w okolicach Belfastu ekipa zaczęła przygotowania scenografię do scen starcia z udziałem nieumarłych. Musi to być bardzo ważne dla fabuły wydarzenie z udziałem Innych, gdyż twórcy zaangażowali 300 statystów do roli upiorów, a same zdjęcia mają trwać aż 3 tygodnie (tyle co przy kręceniu scen w Hardhome).

wolf00

 • Dzięki tej samej stronie dowiedzieliśmy się również, że Sansa, Arya i Bran w końcu się spotkają. Jak się okazuje nie będzie jednak sielankowej atmosfery, gdyż między Aryą i Sansą ma dojść do konfliktu odnośnie sposobu rządzenia Północą. Napiętą sytuację ma wykorzystać Littlefinger.
 • Ekipa w Hiszpanii kręciła scenę kolejnej batalii, tym razem z udziałem wojsk Lannisterów oraz Dothraków. Na planie pojawili się Nikolaj Coster-Waldau (Jaime Lannister) oraz Jerome Flynn (Bronn). Brak jednak doniesień o obecności Emilii Clarke (Daenerys Targaryen) oraz statystów w roli Nieskalanych.

bit00

bit5

 • Poznaliśmy nowych sojuszników rodu Lannisterów. Wszystko wskazuje na to, że w nowym sezonie, po stronie Lannisterów stanie ród Tarlych (rodzina Sama). Jest to o tyle ważna informacja, że jednym dowódcą, który pokonał wojska Roberta Baratheona podczas jego Rebelii, był właśnie Randyll Tarly, co świadczy o tym, że należy się z nim liczyć.
 • Dwóch irlandzkich aktorów dołącza do obsady gry o tron. Brendan Morrissey, który według agencji reprezentującej aktora ma zagrać „Lorda Freyów” i Rory Dignam, który kręcił w Hiszpanii pomniejszą rolę, nie wiemy jednak jaką.

Grudzień 2016

 • Wyciekł krótki filmik, na którym prawdopodobnie widać scenę przedstawiającą atak jednego ze smoków. Widać na nim płonącą postać, która najprawdopodobniej krzyczy „Khaleesi, cóż to za czarna magia?!”.

Styczeń 2017

 • Na planie ma się pojawić postać, której śmierć widzieliśmy w 6. sezonie. Zapewne wielu fanów będzie zawiedzionych, że nie chodzi o Stannisa, a o Waldera Frey’a. Nie wiemy jednak, jak będzie jego rola. Bardzo możliwe, że aktor wcielający się w tę postać, David Bradley, zagra po prostu trupa.
 • Na Islandii zaczęto kręcić sceny na plaży o czarnym piasku, która ma być w sąsiedztwie Wschodniej Strażnicy. Widziano tam Jona Snowa, Tormunda, Davosa, Gendry’ego oraz Ogara. Ta informacja łączy się ze zdjęciami, które wyciekły  w chwili kręcenia podobnej sceny  w rejonie, który prawdopodobnie będzie odpowiadał Smoczej Skale. Wygląda na to, że wyżej wymieniona drużyna przepłynie z nowej siedziby Daenerys do Wschodniej Strażnicy.

 

jon_dragonstone

jon_dragonstone2


Luty 2017

 • W sieci pojawiły się grafiki koncepcyjne, które wskazują, że w nowym sezonie zobaczymy nową lokalizację. Miejsce to zwane jest Smoczą Jamą, służyło Targaryenom jako „stajnia” dla smoków, i wygląda na to, że zobaczymy w nim Bronna, Tyriona oraz Jona w momencie, gdy miejsce jest pod kontrolą Lannisterów.

smoczajama1

 • Kolejny aktor dołącza do ekipy Gry o Tron. Brendan Cowell ma zagrać jednego z żelaznych ludzi o imieniu Harrag. Nie wiemy jednak, w którym obozie będzie dana postać, Theona i Yary czy też Eurona.
 • Dla serwisu Mashable kilku aktorów podzieliło się wrażeniami po produkcji. Najciekawsze są słowa Alfiego Allena (Theon Greyjoy): „To dla nas smutne, bo nie będziemy się już spotykali tak często.(…) To będzie szalony sezon. Z pewnością rzuci wielu ludzi na kolana. To wciąż ten sam motyw; postacie które wcześniej się ze sobą nie spotkały zrobią to i pójdą tym razem o krok dalej. Lojalność wielu osób zostanie wystawiona na próbę.
 • Według strony Watchers On The Wall w nowym sezonie zobaczymy Alys Karstark graną przez Megan Parkinson. Aktorkę mamy zobaczyć w co najmniej dwóch odcinkach. Ogrywana przez nią postać jest jedyną córką lorda Rickarda Karstarka, którego Robb Stark ściął za samosąd oraz siostrą Haralda Karstarka, który prawdopodobnie zginał w Bitwie Bękartów walcząc przeciwko Starkom. W książkach Alys, posiadająca najlepsze prawa do Karholdu – siedziby rodowej Karstarków – ucieka do Czarnego Zamku, przed jej kuzynem Creganem (który chce ją poślubić, by objąć Karhold), prosząc Jona o pomoc. Jako rozwiązanie tego problemu proponowany jest ślub Alys z nowym magnarem Thennu, którego nie widzimy w serialu. Czyżby jego odpowiednikiem w serialu miałby być Tormund Zabójca Olbrzyma?
 • Nikolaj Coster-Waldau, wcielający się w Jaime’a Lannistera, zdementował teorię fanów dotyczącą śmierci Cersei. Fragment przepowiedni Maggy Żaby brzmi: „Złote będą ich korony i złote ich całuny – rzekła. – A kiedy już utoniesz we łzach, valonqar zaciśnie dłonie na twojej białej szyi i wyciśnie z ciebie życie.”. Valonqar oznacza małego lub młodszego brata. Fani szybko dostrzegli, że nie tylko Tyrion pasuje do tego opisu. Jednak Nikolaj zdementował tą teorię w wywiadzie dla Huffington Post słowami: „To dopiero jest teoria… To byłoby coś pięknego, romantycznego i tragicznego. Raczej zbyt oczywiste.”

Marzec 2017

Kolejny miesiąc był bardzo produktywny dla naszej strony i zapewnił wiele wartych uwagi informacji. To właśnie w marcu dowiedzieliśmy się o dacie premiery nadchodzącego sezonu (świat – 16 lipca 2017; Polska – 17 lipca 2017), a HBO opublikowało krótką zapowiedź.

 • Potwierdzono doniesienia o kręceniu scen z wilkorami w Kanadzie. Michael Jorgensen, dyrektor AMPIA, przyznał, że serial rzeczywiście był kręcony w Kanadzie, ze względu na lokalną faunę. Na miejscu zauważono Maisie Williams (Arya Stark), możemy zatem spodziewać się ponownego spotkania młodej Starkówny z jej wilkorem Nymerią, która w książce dowodzi największą watahą wilków w historii Westeros.
 • Jim Broadbend podał kilka szczegółów dotyczących granej przez niego postaci:
  • Ma on wcielić się w rolę starego arcymaestra z Cytadeli. Możemy przepuszczać, że wcieli się w książkowego arcymaestra Marwyna, który jest bardzo zainteresowany Daenerys Targaryen i gdy go ostatnio widzimy wyrusza do Meereen, na spotkanie z nią. Drugą prawdopodobną opcją jest Arcymaester Ebrose, który jest sławnym uzdrowicielem, jednak jego postać jest jedynie wspominana w książkach.
  • Będzie pojawiał się w scenach z Samem.
  • Wystąpi w pięciu odcinkach i w każdym będzie miał przynajmniej jedną ważną scenę.

New Maester In The Town

 • Na reddicie pojawiły się zdjęcia zza kulis serialu. Przedstawiające m.in. Nieskalanych, dużą grupę Dzikich, żołnierzy Lannisterów oraz trzy zdjęcia prawdopodobnie przedstawiające pokój w Winterfell, Casterly Rock i statek „Ciszę” należący do Eurona Greyjoya.
 • Aktor wcielający się w serialowego Brana Starka udzielił serii wywiadów. Odpowiedział w nich na bardzo ciekawe pytania. Jedno z nich dotyczyło teorii o tym, że Bran Stark to ta sama osoba, co starożytny Brandon Budowniczy, założyciel rodu Starków. Isaac odpowiedział następująco: Tak, czytałem dużo tego. Brzmi odlotowo. Tak naprawdę to nie wiem. Jeśli chodzi o „Grę o tron” to wszystko jest możliwe.”. W wywiadzie zapytano go również o to, czy Bran wwarguje się w smoka. Aktor z entuzjazmem odpowiedział:Tak, tak, tak, to jest to! Na mojej liście tego kim chcę być, smok jest na pierwszym miejscu. Musicie poczekać, żeby się dowiedzieć..
 • Dowiedzieliśmy się też o rozmiarach smoków w 7. sezonie. Matt Shakman ujawnił, że smoki mają być wielkości Boeingów 747! Reżyser pracował nad 4. i 5. epizodem, więc zapewne możemy spodziewać się scen ze smokami w tych odcinkach.
 • Nikolaj Coster-Waldau ponownie zabrał głos odnośnie związku odgrywanej przez niego postaci (Jaime Lannister) z Cersei oraz Brienne. Jeśli chodzi o relację z Brienne to aktor odniósł się do tego w następujący sposób: „Jest to związek zbudowany na pogardzie i lekceważeniu, które przerodziły się we wzajemny szacunek, także miłość – chociaż oni nigdy się do tego nie przyznają. Myślę, że oboje żywią do siebie silne uczucia. Nie sądzę jednak, by byli w stanie pójść o krok dalej, raczej tego nie zrobią. Życie Jaime’a zawsze kręciło się wokół Cersei.”. Nieco ciekawiej duński aktor wypowiedział się nieco szerzej na temat związku jego bohatera z Cersei. „Jaime jest uzależniony. Znajduje się w sytuacji, z której nie ma wyjścia. Odkąd skończył piętnaście lat, jego życie, jakiekolwiek by nie było, zaczyna się i kończy na Cersei. Będzie musiał znaleźć miejsce dla siostry w tym życiu. Robił to cały czas i teraz dotarł do momentu, w którym musi to nazwać, wyjść temu naprzeciw.(…) W dodatku Cersei, jako królowa, nie ma innych zalotników. Ups, to nieprawda… w każdym razie będzie musiał podnieść się i spróbować zastąpić swojego ojca. Cóż, właśnie byłem blisko ujawnienia czegoś z siódmego sezonu i pomyślałem: „Co ja właściwie robię?”.
 • HBO opublikowało pierwsze promo 7. sezonu zatytułowane „Long Walk”, które aktualnie zostało usunięte z widoku publicznego. Można je jednak zobaczyć w jakości HD tutaj. Przedstawia ono główną trójkę bohaterów, których znaczenie wzrosło w 6. sezonie – Jona, Cersei oraz Deanerys.

Kwiecień 2017

 • Zapowiedziano gościnny występ Eda Sheerana w 7. sezonie serialu. Z relacji piosenkarza wynika, że jego postać nie zginie oraz „Występuję w scenie razem z Maisie. Śpiewam piosenkę, a ona jest nią zachwycona.
 • Kit Harington, aktor odgrywający Jona Snow, wypowiedział się w sprawie teorii, że grana przez niego postać jest „księciem, którego obiecano”. Na zadane przez redakcję The Huffington Post pytanie odpowiedział: „Myślę, że powinniście zaczekać i zobaczyć, co wydarzy się w tym roku, i czy nie uda nam się dowiedzieć czegoś nowego o Jonie. Myślę, że nie spodobałby mu się termin „książę, którego obiecano”. Gdyby ktoś podszedł do niego i powiedział „Jesteś księciem, którego obiecano”, to niezbyt by go to obchodziło. To jest właśnie to, co w tej postaci kocham i dlatego również mało mnie to obchodzi. Myślę, że to jest Jona najlepsza cecha – ma bardzo niewielkie ego.
 • Znany amerykański baseballista otrzymał cameo w 7. sezonie. Noah Syndergaard w wywiadzie dla Sports Illustrated opowiedział o swojej roli. Twierdzi, że wcieli się w strażnika Lannisterów, który „zabije kogoś lub sam zginie”. Dodał też, że „to była jedna scena i jej nakręcenie zajęło cały dzień, od ósmej do siedemnastej. Świetnie się przy tym bawiłem, ale niestety nie mogę wam powiedzieć zbyt dużo. Wydaje mi się, że mi nie wolno.

noah-compressed

 • HBO opublikowało 15 promocyjnych zdjęć z 7. sezonu. Na jednym z nich widzimy Sama i Goździk, która czyta jakiś tekst na pergaminie. Jak się okazuje, ów tekst traktuje o Azorze Ahai alias Księciu, którego obiecano. Na uwagę zasługuję też zdjęcie Ogara na koniu w zimowej scenerii, co może potwierdzać, że będzie on odgrywał sceny na bądź za Murem.

Maj 2017

W maju, pomimo zbliżającej się wielkimi krokami premiery długo wyczekiwanego siódmego sezonu, dostaliśmy raptem kilka, za to bardzo znaczących informacji:

 • HBO postanowiło jednak rozpieścić fanów i dwa dni później mogliśmy zobaczyć pierwszy trailer oraz nowy plakat 7. sezonu. Bardzo zapraszamy do zapoznania się z naszym omówieniem trailera.

game-of-thrones-season-7-poster-night-king


Czerwiec 2017

Czerwiec był dla fanów Gry o Tron zdecydowanie bardziej obfity w nowe informacje czy materiały, jednak w porównaniu do poprzednich miesięcy przedpremierowych, nadal były to szczątkowe informacje.

 • Dostaliśmy opisy 3 scen z nowego sezonu. Dla dwóch scen wiemy nawet, w którym odcinku się wydarzą. Opisy poniżej:
  • Scena #1 – narada w Winterfell, odcinek 7×01:
   W wielkiej sali w Winterfell Jon Snow, Sansa Stark, Brienne, Davos, Tormund i lady Lyanna Mormont dyskutują o zagrożeniu ze strony Białych Wędrowców. Jon zaznacza, że „smocze szkło zabija wędrowców i stanie się teraz cenniejsze niż złoto”. Nalega na rozpoczęcie wydobywania cennego kruszca, by stworzyć z niego broń.”
  • Scena #2 – narada na Smoczej Skale, odcinek 7×02:
   „Obejrzeliśmy kręcenie sceny do drugiego odcinka 7. sezonu, w której wzięło udział wielu głównych aktorów – głównie kobiet – zgromadzonych wokół stołu z mapą na Smoczej Skale. Bohaterowie starają się ustalić najlepszy sposób na wyzwolenie Królewskiej Przystani spod władzy Cersei. W dyskusji biorą udział Daenerys Targaryen, Tyrion Lannister, Theon Greyjoy, Yara Greyjoy, Ellaria Sand, Missandei oraz Olenna Tyrell.”
  • Scena #3 – smocze czaszki, odcinek nieznany:
   „W jednym z namiotów zobaczyliśmy ogromną czaszkę – jedną z czterdziestu o różnych rozmiarach, które wykorzystano w Hiszpanii do kręcenia… no właśnie, czego? Tego nie jesteśmy pewni. Cmentarzysko smoków? Retrospekcja? Jeden z pracowników zdradził nam, że nie można było stworzyć tych czaszek komputerowo, jako że wokół nich będzie toczyć się akcja.”

Trzecia scena zapewne opisuje dawną zagrodę smoków, której grafikę koncepcyjną widzieliśmy już w lutym.

 • Poznaliśmy czas trwania wszystkich odcinków w siódmym sezonie:
  • 7×01: 59 minut
  • 7×02: 59 minut
  • 7×03: 63 minuty
  • 7×04: 50 minut
  • 7×05: 59 minut
  • 7×06: 71 minut
  • 7×07: 81 minut

Jak widzimy ostatnie dwa odcinki będą trwać znacznie dłużej niż ich finałowe odpowiedniki w poprzednich sezonach, co może wskazywać, że twórcy również w tym sezonie zatroszczyli się o epickie zakończenie.

empire-got

 


Jak myślicie, co się wydarzy w 7. sezonie? Macie jakieś ciekawe teorie ? Czego oczekujecie po finałowym odcinku? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach.