Era Herosów

10 000 lat p. P. – 8 000 lat p. P

W trakcie trwania Ery Herosów Pierwsi Ludzie i dzieci lasu żyli ze sobą w zgodzie. Był to okres, w którym pojawiły się takie legendarne postacie jak Brandon Budowniczy, Garth Zielonoręki, Lann Sprytny, Durran Smutek Bogów czy ser Arrys Arryn, które zapisały się w legendach i były założycielami najpotężniejszych rodów panujących później w Westeros. Zaczęły formować się liczne królestwa, których ostateczna liczba wyniosła siedem.To podczas Ery Herosów nastąpiła Długa Noc, najmroźniejsza i najciemniejsza zima w historii Westeros, trwająca całe pokolenie.

"Tysiące lat temu nadeszła zima, mroźna, sroga i tak długa, że żaden człowiek nie potrafił jej objąć swoją pamięcią. Nadeszła noc długa jak jedno pokolenie. Królowie drżeli i umierali w swoich zamkach, podobnie jak trzody w zagrodach. Kobiety wolały udusić swoje dzieci niż patrzeć, jak umierają z głodu. A kiedy potem płakały, łzy zamarzały na ich policzkach"

Stara Niania, „Gra o tron”

350px-John_Picacio_the_OthersW trakcie Długiej Nocy biali wędrowcy przyszli po raz pierwszy. Są to zimne, martwe istoty, które nienawidzą żelaza, ognia i słońca, a nawet stworzeń, w których żyłach płynie gorąca krew. Zaatakowali Westeros, dziesiątkując armie ludzi i prowadzących je bohaterów. Ujeżdżali martwe konie, prowadząc hordy zabitych. Nie mieli litości dla kobiet ani dla niemowląt. Pierwsi Ludzie zjednoczyli się z dziećmi lasu, by walczyć z białymi wędrowcami jedyną skuteczną na nich bronią – obsydianem, zwanym inaczej smoczym szkłem. Pod dowództwem bohatera zwanego Azorem Ahai udało pokonać się Innych i zepchnąć ich na daleką Północ. Azor Ahai dzierżył wtedy wielki, ognisty miecz, zwany Światłonoścą. Bitwę z białymi wędrowcami nazwano później Bitwą Świtu.Po pokonaniu Innych Bran Budowniczy z pomocą olbrzymów, Pierwszych Ludzi i być może dzieci lasu wzniósł Mur: ogromną fortyfikację z lodu, chronioną pradawną magią. Mur broni ludzi przed najazdami z północy. Powstaje Nocna Straż, której zadaniem jest obsadzenie i ochrona Muru. Mówi się, że Bran Budowniczy wybudował Winterfell i został pierwszym Królem Północy.Wkrótce po ukończeniu Muru trzynasty Lord Dowódca łamie przysięgę. Zostaje uwiedziony przez ożywionego trupa kobiety poza Murem. Ogłasza się Nocnym Królem, a z członków Nocnej Straży tworzy swoją własną armię. Podczas mrocznych lat jego rządów wydarzyły się potworności, o których mówi się na Północy nawet po kilku tysiącach lat. Starkowie z Winterfell i Król Za Murem, Joramun, łączą siły, by pokonać Nocnego Króla i przywrócić honor Nocnej Straży. Ten sam Joramun odnajduje Róg Zimy, który podobno może zbudzić olbrzymy z ziemi.

Komentarze (21)

 • last dragon 25/03/2015 12:25
  ciągle dowiaduję się czegoś nowego a to zaostrza mój apetyt na jeszcze więcej :)
 • Begrezen
  Begrezen 20/04/2015 11:48
  "Zostaje uwiedziony przez ożywionego trupa kobiety poza Murem."
  WTF? To był nekrofilem? xD
  • Grim 21/04/2015 16:30
   To był jakiś żeński odpowiednik białego wędrowca a oni chyba nie do końca są trupami. Oni więcej wspólnego mają chyba z jakimiś demonami ;)
  • hill 23/04/2015 21:42
   Najgłupszy komentarz i avatar ever
   • Anonim 23/10/2018 18:18
    Nie głupi komentarz, tylko głupio napisany artykuł. Ożywiony trup a Inny to dwie zupełnie inne rzeczy...
    • Anonim 23/10/2018 18:20
     A w zasadzie to nie Inny, tylko Biały Wędrowiec. Choć w tym przypadku raczej Biała Wędrowczyni ;)
  • Janusz Korwin Mikke II
   Janusz Korwin Mikke II 04/06/2016 18:06
   hehehe fany masz avatar, ostro ją brał wtedy
  • Anonim 18/09/2016 14:39
   Po prostu zakochał się w upiorze, nieumarłej kobiecie. Można to uznać za nekrofilię poniekąd. Kiedy oddał jej swoje nasienie, oddał jej swoją duszę.
 • ledek 25/11/2015 19:11
  Ten sam Joramun odnajduje Róg Zimy, który podobno może zbudzić olbrzymy z ziemi. co to oni spali pod ziemią?
  • TyrionusMaximus
   TyrionusMaximus 15/05/2016 00:24
   Te olbrzymy to wg. mnie (jeżeli ten róg naprawdę istnieje) będą podobne do gigantów z Hobbita które walczyły podczas przeprawy Bilba przez góry . Nic innego nie byłoby w stanie zniszczyc muru
   • var 02/08/2017 14:33
    Te olbrzymy to nic innego jak trzęsienie ziemi. Róg ten powoduje silne trzęsienie ziemi. To za pomocą tego rogu dzieli lasu zniszczyły ten teren mięzy Dorne i Essos. Dlatego przy zatrąbieniu w róg np w Królewskiej Przystani, róg nie zniszczy muru tylko Królewską Przystać, gdyż wywołuje trzęsienie ziemi tam gdzie jest użyty.
 • On 22/03/2016 14:38
  A skąd wzięli się za murem wolni ludzie?
  • GOT'man 30/05/2016 22:43
   Możliwe, że byli to pierwsi ludzie, którzy zamierzali być wolni i żyć bez praw obowiązujących ich poza murem, taka "samowolka". Z biegiem czasu i pokoleń, ten system się przyjął a ich nazwaną dzikimi z powodu ich barbarzyńskiego stylu życia.

   Choć mi osobiście nie pasuję trochę fakt nocnego króla, który obecnie przecież dowodzi innymi. Według plotek to właśnie wymieniony powyżej, trzynasty lord dowódca nocnej straży. Samych innych ponoć stworzyły dzieci, co byłoby sprzeczne z tym, jeśli prowadzili pokój z pierwszymi ludźmi. No chyba, że stworzyli ich jeszcze za czasu wojny a następnie, przestali ich kontrolować. Bądź, sam fakt ich stworzenia odnosi się jedynie do nocnego króla ( ponieważ sama nocna straż, już miała za zadania chronić przed wszystkim co jest za murem ) a innych obudziła jakaś magia północy lub coś, choć i to byłoby trochę desperackim krokiem biorąc pod uwagę wcześniejsze wydarzenia.
   • Boss 30/05/2016 22:52
    Ale możliwe, że ekstremalna sytuacja, wymagała ekstremalnych środków. Biorąc pod uwagę fakt, że Andalowie wyniszczyły prawie w całości dzieci, one odważyły się ożywić Nocnego Króla aby on ponownie poprowadził innych na południe, nie zważając jeszcze wtedy na konsekwencję i czas ich ponownego przyjścia. Więc zostaje pytanie, czy dzieci stworzyły innych czy jedynie Nocnego Króla?
 • Anonim 24/06/2016 17:47
  Jeśli ten "Róg Zimy" istnieje to wolałbym ,żeby został znaleziony jednego z dobrych bohaterów ,albo nigdy. No ,ale bardzo możliwe ,że będzie odwrotnie. To był by ciekawy odc. może w 7.sezonie.
  • Anonim 30/06/2016 13:51
   mance już go znalazł
   • var 02/08/2017 14:36
    Nie, róg już został odnaleziony. Na pięści pierwszych ludzi. W tej chwili ma go Sam, tylko, że 1. nie wie, że to jest ten róg 2. chwilowo jest popsuty, sam Jon próbował go chyba użyć i nic się nie stało, więc możliwe, że Sam jakoś go naprawi w Cytadeli.
    No i ten róg nie burzy muru tylko budzi tzw ,,olbrzymy'' Jest to nic innego jak silne trzęsienie ziemi. W ten sposób dzieli lasu zniszczyły np. przesmyk pomiędzy Dorne i Essos. Jeżeli w ten róg zatrąbi się np w Królewskiej Przystanie wtedy Królewska Przystać zostanie zniszczone ponieważ róg wywołuje trzęsienie ziemi tam gdzie został użyty.
 • anonimka 29/06/2016 02:26
  A to nie było tak, że to dzieci lasu stowrzyły białych wędrowców by poradzić sobie z najazdami ludzi?
 • wizjoner 09/09/2016 19:38
  wizja tego co bedzie, na podstawie tego co bylo
  spoiler
  wezcie pod uwage, ze te wszystkie legendy, przez tysiace lat byly przekazywanie slownie. oznacza to ze moga w znacznym stopniu roznic sie od tego jak to bylo naprawde.
  co myslicie o takiej chronologii zdarzen:
  1. pierwsi ludzie przybywaja na poludnie westeros, zaczynaja walczyc z dziecmi lasu o tereny
  2. walki trwaja setki lat, ludzie buduja na polnocy normalny mur oddzielajacy swiat cywilizowany od dzieci lasu, zostaje zawarte porozumienie, tereny na polnoc od muru naleza do dzieci lasu, a na poludnie do ludzi. czes ludzi nie uznawala porozumienia i wychodzili poza mur, wycinali tam drzewa.
  3. grupa dzieci lasu ktora nie uznala porozumienia i przegranej z ludzmi, decyduje sie wykorzystac magie i stworzyc kogos kto pokona ludzi (tworza innych, lub samego nocnego krola, a on innych).
  4. dzieci lasu chcialy wykorzystac innych zeby przepedzic ludzi z polnocy i zabic ich obsydianem zanim ci stana sie zbyt silni, liczni. inni z latwoscia pokonuja ludzi, ale calkowicie wymykaja sie spod kontroli
  5. era herosow, a wlasciwie srodek tego co jest opisane w tej erze. dzieci lasu, rozumiejac swoj blad, jednocza sie z ludzmi w walce z innymi.
  6. po pokonaniu innych, po bitwie switu, mamy poczatek tego co jest opisane w poczatku ery herosow. najpotezniejsi lordowie (Brandon Budowniczy, Garth Zielonoręki, Lann Sprytny, Durran Smutek Bogów, ser Arrys Arryn) zakladaja swoje rody.
  7. innych nie udalo sie pokonac calkowicie, ale w pewien sposob wygnac z tego swiata (pewnego dnia powroca). dzieci lasu pomogly za pomoca magii zbudowac mur do obrony przed innymi w razie ich powrotu. wszystkie te informacje przekazywane sa ustnie, staja sie legendami. niektore wydarzenia zostaje zmienione, przekoloryzowane, chronologia zdarzen z biegiem lat zostaje rowniez zmieniona.
  8. obecne czasy, podobne wydarzenia, podobna chronologia, podobne postacie ktore na koniec zaloza swoje rody (brand budowniczy = bran, joramun = tormund, lann sprytny = tyrion, garth zielonoręki = sam tarly, durran = gendry)
  /spoiler
  • Nieznajomy 20/11/2016 22:04
   Prawdopodobna teoria. Bo długa noc nadeszła przed inwazją andalów. A Matrin uwielbia nawiązania do historii. NP młody smok== młody wilk. Aegon III == Tommen Baratheon. A w serialu bran jest ostatnim statkiem mogącym przedłużyć ród. Ród Baratheonów prawie wymarł. Tyrellów w serialu nie ma.
 • Kalenz 14/08/2018 22:35
  Przecież w jednym z odcinków było powiedziane wyraźnie że Dzieci lasu stworzyły innych żeby dokonać zemsty za to że pierwsi ludzie najeżdżali ich ziemie.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Jeśli planujesz dodać komentarz zawierający spoilery, użyj tagów (spoiler) treść (/spoiler)