Era Herosów

10 000 lat p. P. – 8 000 lat p. P

Opis

W trakcie trwania Ery Herosów Pierwsi Ludzie i dzieci lasu żyli ze sobą w zgodzie. Był to okres, w którym pojawiły się takie legendarne postacie jak Brandon Budowniczy, Garth Zielonoręki, Lann Sprytny, Durran Smutek Bogów czy ser Arrys Arryn, które zapisały się w legendach i były założycielami najpotężniejszych rodów panujących później w Westeros. Zaczęły formować się liczne królestwa, których ostateczna liczba wyniosła siedem. To podczas Ery Herosów nastąpiła Długa Noc, najmroźniejsza i najciemniejsza zima w historii Westeros, trwająca całe pokolenie.

"Tysiące lat temu nadeszła zima, mroźna, sroga i tak długa, że żaden człowiek nie potrafił jej objąć swoją pamięcią. Nadeszła noc długa jak jedno pokolenie. Królowie drżeli i umierali w swoich zamkach, podobnie jak trzody w zagrodach. Kobiety wolały udusić swoje dzieci niż patrzeć, jak umierają z głodu. A kiedy potem płakały, łzy zamarzały na ich policzkach"

Stara Niania, „Gra o tron”

350px-John_Picacio_the_OthersW trakcie Długiej Nocy biali wędrowcy przyszli po raz pierwszy. Są to zimne, martwe istoty, które nienawidzą żelaza, ognia i słońca, a nawet stworzeń, w których żyłach płynie gorąca krew. Zaatakowali Westeros, dziesiątkując armie ludzi i prowadzących je bohaterów. Ujeżdżali martwe konie, prowadząc hordy zabitych. Nie mieli litości dla kobiet ani dla niemowląt. Pierwsi Ludzie zjednoczyli się z dziećmi lasu, by walczyć z białymi wędrowcami jedyną skuteczną na nich bronią – obsydianem, zwanym inaczej smoczym szkłem. Pod dowództwem bohatera zwanego Azorem Ahai udało pokonać się Innych i zepchnąć ich na daleką Północ. Azor Ahai dzierżył wtedy wielki, ognisty miecz, zwany Światłonoścą. Bitwę z białymi wędrowcami nazwano później Bitwą Świtu. Po pokonaniu Innych Bran Budowniczy z pomocą olbrzymów, Pierwszych Ludzi i być może dzieci lasu wzniósł Mur: ogromną fortyfikację z lodu, chronioną pradawną magią. Mur broni ludzi przed najazdami z północy. Powstaje Nocna Straż, której zadaniem jest obsadzenie i ochrona Muru. Mówi się, że Bran Budowniczy wybudował Winterfell i został pierwszym Królem Północy. Wkrótce po ukończeniu Muru trzynasty Lord Dowódca łamie przysięgę. Zostaje uwiedziony przez ożywionego trupa kobiety poza Murem. Ogłasza się Nocnym Królem, a z członków Nocnej Straży tworzy swoją własną armię. Podczas mrocznych lat jego rządów wydarzyły się potworności, o których mówi się na Północy nawet po kilku tysiącach lat. Starkowie z Winterfell i Król Za Murem, Joramun, łączą siły, by pokonać Nocnego Króla i przywrócić honor Nocnej Straży. Ten sam Joramun odnajduje Róg Zimy, który podobno może zbudzić olbrzymy z ziemi.

Historia