Valyriańskie Włości

5 000 lat p. P. – 100 lat p. P

Opis

Valyrianie pojawili się w Essos długo przed przybyciem Aegona Zdobywcy do Westeros. To oni ujarzmili smoki, czyniąc z nich najpotężniejszą broń, jaką widział świat. Sami utrzymywali zresztą, że wywodzą się od smoków. Ich wygląd wyróżniały jasne włosy i fioletowe oczy.

Valyrianie nazwali swój kraj Włościami. Na wschodnim półwyspie zagrożeniem dla nich było Imperium Starego Ghis, założone przez Grazdana Wielkiego. Valyrianie stoczyli z Ghisarczykami pięć wielkich wojen, w których do zwycięstwa zaprowadził ich smoczy ogień. W Imperium Ghis panowało niewolnictwo, tradycja, którą Valyrianie po nich przejęli.

Włości po konflikcie z Ghis zaczęły podbijać nowe krainy. To oni zbudowali Wolne Miasta: Qohor, Norvos, Stare Volantis i Lys. Zapiski utrzymują, że Pentos i Lorath istniały już przed atakiem Valyrian. Na tle Wolnych Miast wyróżniało się Braavos, które zostało założone przez niewolników. Przed atakiem fioletowookich najeźdźców przez tysiąclecia opierali się jedynie Rhoynarowie i Andalowie.

Czytaj więcej: Rozkwit i Zagłada - jak wyglądał koniec Valyrii?

Historia