Pierwsza Rebelia Balona Greyjoya

289 rok o. P.

Opis

Sześć lat po zdobyciu przez Roberta Żelaznego Tronu Balon Greyjoy ogłosił się królem Żelaznych Wysp, oddzielił swoje królestwo od reszty Westeros i postanowił, że wypowie bunt nowemu królowi. Wierzył, że władza Roberta jest wciąż niepewna (jako że wiele osób nazywało go uzurpatorem) i nie będzie on w stanie przeciwstawić się jego powstaniu.

Szybkie i zwrotne drakkary Greyjoy'ów uderzyły najpierw na Lannisport. Brat Balona i kapitan Żelaznej Floty, Victarion Greyjoy, przypuścił atak, który zaskoczył siły Lannisterów. Ich statki stały zakotwiczone w porcie, więc żelaźni ludzie szybko je spalili. To pierwsze zwycięstwo dało im wolność od ataków na zachodnim wybrzeżu Westeros. Rodrik Greyjoy, syn Balona, poprowadził więc atak na Seagard, siedzibę rodu Mallisterów. Rozegrana pod murami bitwa była wyjątkowo okrutna, ale lord Jason Mallister zabił Rodrika i posłał jego ludzi z powrotem do morza. Pierwszy raz od trzystu lat dzwony w wieży w Seagardzie ponownie zadzwoniły. To był wielki cios dla Greyjoyów, ponieważ Rodrik był spadkobiercą Balona, a przegrana pod Seagardem uniemożliwiła żelaznym ludziom dostęp do Dorzecza.

1 (1)Stannis Baratheon, który był starszym nad statkami w Małej Radzie Roberta, oraz jego bratem, poprowadził atak razem Paxterem Redwayne na wybrzeża Fair Isle. Po raz kolejny udowodnił on, że jest zdolnym dowódcą wygrywając bitwę. Podczas gdy Stannis poprowadził kolejny atak na Wielką Wyk, a ser Barristan Selmy na Starą Wyk, główna bitwa miała miejsce na Pyke. Robert zaatakował południową ścianę z pomocą machin oblężniczych, niszcząc wieżę obserwacyjną i część samej ściany. Maron Greyjoy, drugi syn Balona, został zabity. Jorah Mormont, Thoros z Myr, Jaime Lannister i Jory Cassel brali udział w ostatecznym szturmie, po którym Balon musiał ponownie przysięgać wierność Żelaznemu Tronowi. Eddard Stark wziął wtedy 9-letniego Theona jako wychowanka w celu zapewnienia tego, że Balon nie wystąpi po raz kolejny przeciwko Robertowi. Zwycięstwo Roberta pozwoliło mu umocnić swoje panowanie nad Westeros, a jednocześnie Balon stracił dwóch najstarszych synów, a ostatni żyjący został mu odebrany.

Historia