Wojna Pięciu Królów

299 rok o. P.

Opis

1. Greyjoyowie

Robb Stark, szukając sojuszników, wysłał Theona do ojca w celu zaoferowania mu sojuszu. Balon Greyjoy odrzucił ofertę i zamiast tego postanowił zaatakować osłabioną Północ. Victarion z większością Żelaznej Floty popłynął w górę Salspear i rzeki Fever do Fosy Cailin, którą w którkim czasiezdobył. Asha z 30 statkami popłynęła zdobyć Deepwood Motte, który zajęła po pełni księżyca. Theon zdradził Robba, a jego ojciec wysłał go do zdobycia Kamiennego Brzegu, jednak młody Greyjy miał większe ambicje. Chciał udowodnić Balonowi, że jest prawdziwym Żelaznym Człowiekiem i razem z Dagmerem Rozciętą Gębą obmyślił podstępnu plan. Wysłał Dagmera na Torrhen's Square, by zwabić tam ser Rodrika Cassela. Dagmer celowo przegrał walkę i poprowadził swoich ludzi z powrotem do Kamiennego Brzegu. W tym czasie Theon zajął Winterfell.

2. Stannis i Renly

Po śmierci Roberta Stannis domagał się swoich praw do Żelaznego Tronu, głosząc, że Joffrey jest owocem kazirodczego związku. Zwołał on chorągwie i ogłosił się królem. W tym czasie Renly - brat Stannisa - ożenił się Margaery Tyrell i również ogłosił się królem. Dla Stannisa była to jawna zdrada, a ponadto sam fakt wywołał w nim wściekłość, jako że większość ludzi z Krain Burzy opowiedziało się po stronie Renly'ego.

Stannis uderzył najpierw na Koniec Burzy, gdzie kasztelan Cortnay Penrose został zabity przez cień Melisandre. Po tym, jak Renlyego spotkał identyczny los, część jego sił dołączyła się do Stannisa, a 80-tysięczna armia została pod dowództwem Lorasa Tyrella, brata owdowiałej Margaery. Stannis ruszył następnie w kierunku Królewskiej Przystani.

Bitwa nad Czarnym Nurtem

Prawie wszystkie siły z floty Stannisa popłynęły w górę zatoki. Stannis, przekonany o swojej przewadze liczebnej, zostawił przy sobie jedynie straż tylną złożoną z najemników prowadzonych przez Salladhora Saana. Flota została podzielona na 10 bojowych linii, po 20 statków każda. Pierwsze dwie linie miały rozbić małą flotę królewską, a pozostałe statki miały lądować na brzegu w celu ataku na miasto. Kiedy statki Stannisa wpłynęły do rzeki, za nimi rozciągnięty został potężny, żelazny łańcuch. W czasie ataku na królewską flotę wybuchł statek wypełniony dzikim ogniem, wysłany do zatoki przez dowodzącego obroną stolicy Tyriona Lannistera. W trakcie pożogi została spalona większa część floty Stannisa. 8 statków jednak przetrwało i wylądowały one u północnego brzegu, a siły z 40 łodzi uderzyły przez rzekę, robiąc sobie most ze statków uwięzionych przy łańcuchu. Miasto bronione było przez 5,700 Złotych Płaszczy, 800 najemników i 300 rycerzy. Obroną przy Błotnistej Bramie dowodził Sandor Clegane, ale kiedy zobaczył płonącą rzekę, jego odwaga została złamana i wycofał się. Następnie obroną dowodził Tyrion, ale w trakcie walki został raniony przez Mandona Moore'a. Kiedy walka wydawała się już przegrana, do miasta przybył z odsieczą Tywin na czele 80-tysięcznej armii. Poprowadził on szarżę konnicy, po której Stannis musiał wycofać się na Smoczą Skałę.

3Po bitwie obrońcom Królewskiej Przystani nadano odpowiednie wyróżnienia i nadano tytuły. Littlefinger za pomysł sojuszu z Tyrellami dostał Harrenhall, a Joffrey miał ożenić się z Margaery w celu umocnienia tego sojuszu.

3. Starkowie

Po śmierci Eddarda Starka jego syn Robb, ogłosił się Królem Północy i pomaszerował z wojskami na południe. Pierwsza bitwa miała miejsce nad Zielonymi Widłami, gdzie Roose Bolton poprowadził 16 tysięcy żołnierzy i stawił czoło 20-tysięcznej armii Tywina. Bitwa ta była przegraną po stronie Starków, ale w tym czasie Robb stoczył bitwę w Szepczącym Lesie, w którym pojmał Jaime'a Lannistera. W trakcie trwania Wojny Pięciu Królów Robb wygrał wszystkie bitwy w polu, ale ostatecznie został podstępnie zabity na weselu wuja w Bliźniakach.

Historia