Taniec Smoków

129 rok o. P. - 131 rok o. P.

Taniec Smoków był pierwszą wojną domową w okresie rządów Targaryenów. Po śmierci Viserysa w 129 roku Lord Dowódca Gwardii Królewskiej ser Criston Cole sprzeciwił się woli króla i zamiast księżniczki Rhaenyre'y koronował księcia Aegona. Motywacje ser Cristona są niejasne, ale podobno on i Rhaenyra byli kochankami, a ich romans zakończył się niefortunnie. Rhaenyre'a wysuwa swoje roszczenia do Żelaznego Tronu, doprowadzając do wybuchu wjny. Królestwo jest podzielone na dwie części – jedna stoi po stronie Aegona, a druga po stronie księżniczki Rhaenyre'y.

„Owa wojna pełna była przy tym podstępów, morderstw i zdrad, toczono ją w cieniach i na schodach, w salach obrad i na zamkowych dziedzińcach, posługując się sztyletami, kłamstwami oraz trucizną”

G.R.R. Martin, „Księżniczka i Królowa”

Podczas licznych bitew na przełomie dwóch lat Targaryen walczył z Targaryenem, a smok przeciwko smokowi, co doprowadziło do poważnych strat po obu stronach. Po bitwie nad Tumbleton Rhaenyre'a ucieka na Smoczą Skałę, sądząc, że znalazła bezpieczny azyl. Niestety lordowie Smoczej Skały byli lojalni Aegonowi, wobec czego pojmali księżniczkę, a sam Aegon skazał ją na śmierć za zdradę poprzez zjedzenie przez smoka. Na wyrok patrzył jej syn. Rok później Aegon II ginie w dziwnych okolicznościach, a lojalni lordowie zmarłej Rhaenyre'y doprowadzają do ukoronowania jej syna, Aegona III.

Komentarze (1)

  • Anonim 21/08/2016 23:40
    Piękna meduza :)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Jeśli planujesz dodać komentarz zawierający spoilery, użyj tagów (spoiler) treść (/spoiler)

Odliczamy

Koncert Ramina Djawadi w Łodzi

dni
godz
min
sek

Świat