Valyriańskie Włości

5 000 lat p. P. – 100 lat p. P

Valyrianie pojawili się w Essos długo przed przybyciem Aegona Zdobywcy do Westeros. To oni ujarzmili smoki, czyniąc z nich najpotężniejszą broń, jaką widział świat. Sami utrzymywali zresztą, że wywodzą się od smoków. Ich wygląd wyróżniały jasne włosy i fioletowe oczy.

Valyrianie nazwali swój kraj Włościami. Na wschodnim półwyspie zagrożeniem dla nich było Imperium Starego Ghis, założone przez Grazdana Wielkiego. Valyrianie stoczyli z Ghisarczykami pięć wielkich wojen, w których do zwycięstwa zaprowadził ich smoczy ogień. W Imperium Ghis panowało niewolnictwo, tradycja, którą Valyrianie po nich przejęli.

Włości po konflikcie z Ghis zaczęły podbijać nowe krainy. To oni zbudowali Wolne Miasta: Qohor, Norvos, Stare Volantis i Lys. Zapiski utrzymują, że Pentos i Lorath istniały już przed atakiem Valyrian. Na tle Wolnych Miast wyróżniało się Braavos, które zostało założone przez niewolników. Przed atakiem fioletowookich najeźdźców przez tysiąclecia opierali się jedynie Rhoynarowie i Andalowie.

Czytaj więcej: Rozkwit i Zagłada - jak wyglądał koniec Valyrii?

Komentarze (1)

  • Horn 12/10/2016 08:47
    Rhoynarowie zostali podbici przez Valyrian a wojny trwały niespełna dwa i pół stulecia a nie tysiąclecia gdyż historia samej Valyri nie jest tak długa . Po upadku wszystkich miast księstw nad Rhoyne Nymeria ostatnia księżna Rhoynarów zapakowała niedobitki tego dumnego ludu,w większości kobiet i dzieci, na 10 tysięcy okrętów by w końcu wylądować w Dorne. Andalowie nawet nie próbowali opierać się ekspansji Włości po wycofani siędo topora krainy z której pochodzili większość zbudowała statki i zbiegła do westerros, ci którzy pozostali popadli w niewolę bądż zgineli w smoczym ogniu.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Jeśli planujesz dodać komentarz zawierający spoilery, użyj tagów (spoiler) treść (/spoiler)